Настоящият вид на стадион “Георги Аспарухов” остава в историята днес. Малко след 16:00 часа сектор “А” ще бъде взривен, а това ще постави начало на мащабна реконструкция на съоръжението, която трябва да завърши до 2017 година. Ето 10 от най-паметните мачове на “Левски” на клубния стадион “Георги Аспарухов” от 1963 година до сега.

ОЧАКВАЙТЕ В БЛИЦ TV КАДРИ И СНИМКИ ОТ ВЗРИВА НА "ГЕРЕНА"

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ
*Строежът на стадиона в столичния квартал „Герена” започва през 1960 г. Проектант е инж. Лазар Парашкевов. Първият мач на новото съоръжение е на 10 март 1963 г. срещу плевенския Спартак (4:0). През 1986 г. е поставено осветление и първото светлинно табло. От 1990 г. носи името на клубната легенда Георги Аспарухов. В периода 1992-1998 г. съоръжението е затворено. Новоремонтираният стадион е открит на 5 май 1999 г. с двубоя Левски – Литекс (0:0).

*От 1 октомври 1966 г. (1:2 срещу “Ботев” Пловдив) до 23 февруари 1985 г. (2:3 срещу Миньор Перник), или 18 години, 4 месеца и 22 дни Левски е изиграл 203 поредни мача без загуба на своя стадион – рекорд в клубния ни футбол.

*Павел Панов е футболистът, отбелязал най-много голове на „Герена” в шампионатни мачове – 58, следван от Наско Сираков – 56, Михаил Вълчев – 52, и Георги Аспарухов – 51.

*Рекорден брой голове за едно полувреме на своя стадион в А група Левски реализира при 7:1 над Пирин Бл на 12 септември 1980 година. Всички 7 попадения падат след почивката само за 33 минути – от 52-ата до 85-ата.

*В 71 поредни мача на своя стадион в продължение на повече от 6 години - от 13 октомври 1985 г. до 19 октомври 1991 г. сините не са пропуснали нито веднъж да вкарат гол на своите съперници. Серията започва с 3:0 срещу Сливен в осмия кръг на първенството 1985/86 г. и завършва с 3:1 над Пирин Благоевград в 10-ия кръг на сезон 1991/92 г. Първият тим, който не получава гол на „Герена”, е великотърновският Етър – 0:0 на 2 ноември 1991 г. Общият баланс от срещите с поне един отбелязан гол е 59 победи, 6 равенства и 6 загуби, вкарани са общо 205 гола.

*На този стадион “Левски” записва 42 поредни победи в А група от 3:0 на 29 април 2000 г. до 1:0 над Черно море на 23 февруари 2003 г. Поредицата прекъсва Славия с треньор Миодраг Йешич – 2:1 за белите на 8 март 2003 г.

*От 11 април 1970 г. до 17 март 1971 г. включително Левски играе 10 поредни мача на „Герена“, без да допусне гол в своята врата. Към тези 900 игрови минути трябва да прибавим още 15 без гол преди поредицата (2:2 срещу Етър на 28 март 1970 г.) и още 27 минути срещу Янтра Габрово на 4 април 1971 г. - 3:2 за Левски краен резултат, което прави общо 942 минути без попадение във вратата на домакините.

НАЙ-ДЪЛГАТА СЕРИЯ БЕЗ ДОПУСНАТ ГОЛ НА „ГЕРЕНА”
17.03.1971 Дунав (Рс) 2:0

*Най-голямата победа на сините на този стадион е в евротурнирите - 12:2 срещу финландския Рейпас Лахти на 16 септември 1976 г. в 1/16-финал за КНК.

*Кирил Миланов е футболистът, отбелязал най-много голове в един мач на „Георги Аспарухов“ – 6 на мача с Рейпас на 16 септември 1976 г.

*”Левски” е вкарал най-много голове на своя стадион в А група през сезон 1999/2000 г. - 43 в 15 двубоя. Общият баланс в периода е 10 победи „на нула”, 4 победи с по един допуснат гол и само едно равенство – 1:1 срещу Литекс на 8 април 2000 г.

*На „Георги Аспарухов” Левски има 21 шампионатни загуби. Най-често на стадиона е печелил столичният Локомотив – три пъти. Антирекордьор сред треньорите е клубната легенда Кирил Ивков с 4 поражения на „Герена”, Станимир Стоилов пък има три – две от Литекс и едно от Локо (Сф), всичките с резултат 0:1.

ВСИЧКИ ШАМПИОНАТНИ ЗАГУБИ НА ЛЕВСКИ НА „ГЕРЕНА”
01.10.1966 “Ботев” (Пд) 1:2
23.02.1985 Миньор (Пк) 2:3
24.03.1985 Пирин (Бл) 0:1
29.09.1985 Локо (Пд) 0:1
11.12.1985 “Ботев” (Враца) 3:6
22.12.1985 ЦСКА 1:3
04.04.1986 Берое 2:3
20.08.1989 Черноморец 1:2