ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 3 - ТУК!

Когато стане дума за европейски сблъсъци между наши и немски отбори е нормално съперниците да имат огромно превъзходство. Редки са случаите, когато българи са изхвърляли германци, но все пак ги има и се помнят дълго. Щутгарт определено има кошмарни спомени от авантюрите си срещу “Левски”. През 1984 година треньорът Васил Методиев ръководи едно от най-силните поколения в историята на клуба. През 1983-а "швабите" са елиминирани в турнира за УЕФА (1:1 като гост и победа с 1:0 на "Васил Левски"), а година по-късно са изхвърлени след 1:1 на "Герена" и 2:2 в гостуването. Това е единственият случай, когато български отбор отстранява германски шампион. Други два наши представителя - Локомотив (Сф) и Черно море, макар и след люти битки, губят съперничеството.

Сблъсъкът на Щутгарт с "Ботев" (Пловдив) е тази вечер. Първият мач от третия квалификационен кръг на Лига Европа е от 20:30 часа на стадион "Лазур" в Бургас.

Купа на УЕФА, сезон 1979/1980

5 март 1980 г., 1/4-финал
ЩУТГАРТ – ЛОКОМОТИВ (Сф) 3:1
0:1 А. Колев (30), 1:1 Х. Мюлер (31), 2:1 Фолкерт (35-д), 3:1 Фолкерт (76)

Щутгарт: Роледер, Мартин, К.Х Фьорстер, Б.Фьорстер, Хатенбергер, Хадевич (65-Елмер), Келш, Олхер, Клотц, Х.Мюлер, Фолкерт
Треньор: Л.Бухман

Локо (Сф)
: Р. Горанов, А. Еленков, Г. Стефанов, Г. Бонев, Н. Дойчев (85-Ив. Василев), В.Арсов, А.Колев, Н.Спасов, Б. Величков, Атанас Михайлов, Ив. Дангов
Треньор: АпостолЧачевски

Щутгарт, "Некарщадион" - 38 000 зрители
Съдия: К. Рауш (Югославия)

Локомотив (Сф) прави истински подвизи в турнира през този сезон. Водени от великия Начко Михайлов “червено-черните” изхвърлят Ференцварош, Монако и Динамо (Киев). Те отпадат всъщност от най-слабия противник – Щутгарт. Най-големият виновник за това е един сръбски съдия на име Рауш. Той откъсва главите на българите. В първата среща на практика те играят без защита, понеже титулярите Йордан Стойков - Бумбо и Боко Димитров са наказани. На терена е хлъзгаво, ръми ситен дъжд. Михайлов овладява топката малко зад центъра и центрира, защитник я избива към Ангел Колев. Халфът си повежда и със страшна тупалка извън пеналта препарира вратаря Роледер. Обаче Ханзи Мюлер изравнява почти веднага с гол “от Халите”. Ето какво си спомня за мача нападателят Бойчо Величков: “Защитникът на домакините Карл-Хайнц Фьостер пред мен попита рефера: “Какво става?”. Този боклук пред очите му отвърна “Цвай минутен”, демек “До две минути имате дузпа”. И наистина две минути по-късно даде дузпа за Щутгарт и то за нарушения на...Начко. Най-техничният ни футболист, който по принцип рядко се връщаше в защита! Рауш освен че подари две дузпи на “Щутгарт”, едната я спаси Горанов, пускаше 3-4 метрови засади. Няма да забравя как псуваше на майка помощника си Марко, че вдигал засади. Чух го с ушите си, защото крещеше до мен. Сърбинът показа картони на мен и на Начко. Паднахме с 1:3. На реванша не можехме да играем и двамата.”

19 март 1980 г. - реванш
ЛОКО (Сф) - ЩУТГАРТ 0:1
0:1 Олихер (8)

Локо (Сф):
Р. Горанов, Ал. Еленков, Б. Димитров, Г. Бонев, Н. Желев, В. Арсов, А. Колев, Тр. Соколов (75-Ив. Василев), Г. Стефанов (46- К. Петков), Н. Дойчев, Ив. Дангов

Щутгарт
: Роледер, Мартин, Елмер (85-Янк), К.Х Фьорстер, Холцер, Б.Фьорстер, Келш, Хатенбергер (76-Клотц), Олихер, Мюлер, Шмидер

София, стадион: "Васил Левски" - 25 000 зрители
Съдия:
Томас (Уелс)

Локомотив излиза пред 25 000 свои най-верни фенове, за да постигне чудото и да отсрани Щутгарт. Тимът пак е осакатен, но прави всичко по силите си. Ангел Колев уцелва гредата още във 2-ата минута. Ако топката беше влязла, може би на немците щеше да им се види нов “Сталинград”. Само 6 минути по-късно Олихер пронизва Румен Горанов след една светкавична контраатака. Това се оказва и единственото попадение в срещата.

КУПА НА УЕФА - сезон 1983/1984

14 септември 1983 г. - 1/32 финал
ЩУТГАРТ – “ЛЕВСКИ” 1:1
1:0 Келш (76), 1:1 Вълчев (78)

Щутгарт: Роледер, Бухвалд, Б. Фьорстер, К. Х. Фьорстер, Нидермайер, Кемпе (75 - А. Мьолер), Алгьовер, Олихер, Райхерт (46 - Келш), Сигурвинсон, Корнелиусон
Треньор: Х. Бентхаус

"Левски":
Б. Михайлов, Пл. Николов, В. Балевски, П. Петров, Н. Илиев, Гр. Григоров, Р. Гочев (56 - М. Вълчев), Н. Сираков, Кр. Чавдаров (Коев), Н. Спасов, Б. Искренов
Треньор: В. Методиев

Щутгарт,
“Некарщадион” - 35 000 зрители
Съдия
: Бриджис (Уелс)

Абсолютният фаворит в двубоя е Щутгарт. Треньорът Хелмут Бентхаус разполага с отлични футболисти като братята Фьорстер, Бухвалд, Сигурвиндсон и Корнелиусон. “Бебетата” на Шпайдела едва ли влизат в нечии сметки. Самоувереният Бентхаус даже се изцепва преди мача, че очаква победа поне с 5 гола разлика. Сметките на немеца обаче излизат криви. Развръзката настъпва в последния четвърт час. В 74-ата минута Искренов пропуска чист гол сам срещу Роледер. Малко по-късно резервата Келш от воле разпечатва Боби Михайлов – 1:0 за Щутгарт. “Сините” обаче поемат хвърлената ръкавица и буквално при ответната атака бързият Искренов извежда Мишо Вълчев, а таранът се преборва с двама защитници и хладнокръвно изравнява – 1:1.

28 септември 1983 г.
"ЛЕВСКИ" - ЩУТГАРТ 1:0
1:0 М. Вълчев (90)

”Левски”:
Б. Михайлов, Пл. Николов, В. Балевски, П. Петров, Н.Илиев, Гр. Григоров, Р. Гочев (61 - М.Вълчев), Н. Сираков, Кр. Чавдаров (58 – Пл. Цветков), Е. Спасов, Б. Искренов.

Щутгарт:
Роледер, Шефер, Б. Фьорстер, К. Х. Фьорстер, Нидермайер, А. Мьолер (70 - Кемпе), Алгьовер, Олихер, Келш (70 - Райхерт), Сигурвинсон, Корнелиусон.

София, стадион “Васил Левски” - 70 000 зрители
Съдия: Шотер (Белгия)

Драматичната развръзка е достойно за перото на майстор като Шекспир. 70 000 “сини” фенове тръпнат по трибуните в очакване на триумфа. Те обаче преминават през доста инфрактни моменти. Келш, Райхерт, Олихер и кой ли не от гостите се надпреварват да обстрелват вратата на домакините. Михайлов обаче е непробиваем и отчайва немците. Според някои анализатори тогава Боби прави мачът на живота си! Старата лисица Васим Методиев отново надхитря колегата си. В 61-ата минута на терена се появява екзекуторът Вълчев. В 90-ата именно той спуска гилотината над надменния съперник. Мишо се преборва отново с двама защитници и технично пуска топката покрай излезлия Роледер – 1:0 за “Левски”. По трибуните вече се палят факлите на радостта...

КЕШ,  сезон 1984/1985

19 септември 1984 г. - 1/16 финал
“ЛЕВСКИ” - ЩУТГАРТ 1:1
0:1 Райхерт (62), 1:1 Курдов (64)

"Левски": Б. Михайлов, Пл. Николов, В. Балевски, П. Петров, Н. Илиев, Кр. Чавдаров, М. Кашмеров (57 – М. Байчев), Е. Велев, М. Вълчев, Е. Спасов, П. Курдов

Щутгарт:
Роледер, Шефер, А.Мюлер, Пайел, Макан, Брим, Алгьовер, Кемпе, Клаесен, Клинсман (81 - Лорх), Райхерт

София, стадион “Георги Аспарухов” - 35 000 зрители
Съдия: Хакет (Англия)

По ирония на съдбата жребият сблъсква отново старите съперници. Футболистите от града на “Мерцедес” горят от желание за реванш. Те са улеснени и от кадровите проблеми в “синия” лагер. Аут заради контузии са Искренов, Коев, Гочев, Сираков, Пламен Цветков...В 62-ата минута Райхерт наказва моментно колебание в отбраната пред Михайлов и – 0:1. Секунди по-късно таранът Петър Курдов прави 1:1 и запазва живи надеждите за реванша. Това е първият мач в историята на “Герена”, игран на осветление. 20-годишният Мирослав Байчев сътворява и най- красивия момент в мача - малко преди края той прави виртуозна задна ножица, която преминава на сантиметри от гредата. Английският съдия Хакет пък незнайно и до днес защо отменя редовен втори гол на “Левски”.

3 октомври 1984 г. - реванш
ЩУТГАРТ – “ЛЕВСКИ” 2:2
1:0 Алгьовер (14), 1:1 Илиев (29), 2:1 Алгьовер (38), 2:2 Цветков (59)

Щутгарт: Роледер, Шефер, А. Мюлер, К. Х. Фьорстер, Макан, Кемпе, Алгьовер, Олихер, Клаесен, Сигурвинсон, Райхерт (46 - Б. Фьорстер)

“Левски”:
Б. Михайлов, Пл. Николов, В. Балевски, П. Петров, Н. Илиев, Кр. Чавдаров, Е. Велев, Пл. Цветков, М. Вълчев, Е. Спасов (88 – Ст. Георгиев), П. Курдов (77 – М. Байчев)

Щутгарт, “Некарщадион” - 50 000 зрители
Съдия: Брумайер (Авс)

Срещата започва отлично за домакините. Теренът е мокър от проливния дъжд. Още в 14-ата минута Алгьовер стреля силно по земя и топката се оплита зад гърба на Михайлов – 1:0. В 29-ата минута централният защитник Николай Илиев засича с глава центриране от фаул и стреля топчо под гредата – 1:1. В 38-ата минута Алгьовер повтаря упражнението за 2:1 като бие почти в същия десен долен ъгъл – 2:1 за Щутгарт. “Нашите обаче не се отчайват нито за миг и в 59-ата минута ликуват. Неудържимият Мишо Вълчев пробива по лявото крило и с перфектен външен фалц с десния крак изсипва топката параболично около границата на наказателното поле. Там най-добрият му приятел Пламен Цветков засича от воле и неспасяемо изстревва топката в десния долен ъгъл на вратата на Роледер – 2:2 и “Левски” е на осминафинал! Германските вестници издигат вой до небесата за сензационното отпадане на техния шампион. “Край! Всичко е свършено! “Левски” се превърна в кошмар за Щутгарт”, тръбят разочаровани медиите в страната.

Купа на УЕФА, сезон 2008/2009

10 септември 2008 г. – втори кръг
ЧЕРНО МОРЕ – ЩУТГАРТ 1:2
1:0 Дяков (42), 1:1 Гомес (65), 1:2 Гомес (81)

Черно море: Е. Хмарук, Н. Домакинов, А. Александров (71-М. Манолов), Т. Дяков, Ж.Периш, М. Петков (84-Ст. Стоянов), Г. Илиев, Й. Юруков, Алекс, А. Фернандес (87-Д. Георгиев), Р. Андре
ТРЕНЬОР: Н.Спасов

Щутгарт: Леман, Осорио (46-Хилберт), Буларуз, Делпиер, Ташчъ, Ланиг, Шимак (46-Какау), Хицлшпергер, Руди, Манян, Кедира, Гомес (86-Любоя)
Треньор: А. Фее

София, ст. “Васил Левски” – 2000 зрители
Съдия: Хулиан Родригес Сантяго (Испания),

Мачът на “Васил Левски” почва отлично за Черно море. В 42-ата минута близо двуметровият защитник Танко Дяков прострелва Леман за 1:0. Вместо да се възползват от объркването в редиците на гостите обаче, момчета на треньора Никола Спасов допускат Марио Гомес да изравни. Таранът бележи и втори гол след груба грешка в ариергарда на варненци, с което до голяма степен предрешава и крайния изход от евросблъсъка.

2 октомври 2008 г.- реванш
ЩУТГАРТ – ЧЕРНО МОРЕ 2:2
0:1 Юруков (47), 0:2 Илиев (80), 1:2 Хицлспергер (84), 2:2 Гомес (90+4)

Щутгарт:
Леман, Осорио, Ташчъ, Ланиг (80 - Манян), Бока, Марика (64 - Какау), Хилберт, Хицлспергер, Руди (86-Манджек), Кедира, Гомес

Черно море: К. Илчев, М.Лазаров, Н.Домакинов, Т.Дяков, Г.Илиев, Р.Андре, Ж.Периш, Ст.Стоянов, М.Петков (66 – Андр. Фернандес), Й.Юруков, Д.Георгиев

Щутгарт, “Мерцедес-Бенц Арена” – 13 000 зрители
Съдия: Майк Дийн (Англия)

“Моряците” се представят повече от добре при визитата си. Те са улеснени от грубите грешки на вратаря Йенс Леман. Йордан Юруков наказва стража на Бундестима, а Георги Илиев му вкарва гол от пряк свободен удар до тъчлинията с диагонален шут от около 30 метра. В 80-ата минута Черно море води с 2:0 и вече се вижда в следващия кръг! Последва недопустимо отпускане, от което съперникът се възползва. Немците връщат едно попадение, а в 4-ата минута на добавеното време става разбъркване пред вратата на Карамфил Илчев след центриране от пряк свободен удар. Няколко души се разминават с топката в пеналта и Гомес, който дебне при далечната греда, с лекота бележи за 2:2.
МИЛЕН ДИМИТРОВ/БЛИЦ

Общ баланс на Щутгарт срещу българските отбори:

3 победи, 4 равенства, 1 загуба
* "Швабите" два пъти елиминират българския си съперник и два пъти отпадат от "Левски"