Както беше съобщено, три последователни труса са регистрирани в четвъртък с епицентри в акваторията на Червено море.

Трусовете са реализирани, както следва: в 09:21 локално време (съвпада с времето у нас) с магнитуд 4.7, в 09:46 с магнитуд 4.9 и в 10:40 с магнитуд 4.4.

Локализацията е извършена в Европейско-Средиземноморския сеизмологичен център от регистрации в 215 до 257 станции (без участието на данни от България) в зависимост от силата на земетресението при покритие от ¾ на пълнообхватно зрително поле, т.е. високоточни решения.

Това съобщи пред "Фокус“ Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).

Сътресенията са предизвикани от движения в рифтовата зона на границата между Африканската и Арабската литосферни плочи на 225-235 км от регион Джизан (Джазан, 1.405 млн ж./2022г) в най-югозападните територии на Саудитска Арабия, граничен район с Йемен.

Огнището е плитко – в горните части на земната кора; няма данни за усещане.

Преди около 40 млн. години Африканската литосферна плоча се отделя от Арабската и между тях в земната кора се образува котловина.

Котловината постепенно се запълва с морска вода; така се образува Червено море. Днес двете тектонски плочи се движат една спрямо друга със скорост около 1 см/год.

Условията, при които е образувана рифтовата зона, са условия на разтягане. Първоначално земната кора се издува, сводът се разкъсва и така се формират издатини и хлътнатини.

Зоната е ограничена от запад и изток от разломни системи – в случая с дължина около 2 хиляди километра. Световната рифтова зона е високо сеизмоактивна, например Средно-Атлантическият рифт.