Лидерът на спечелилата в Северна Македония с огромно мнозинство ВМРО-ДПМНЕ избори и потенциален  бъдещ премиер Християн Мицкоски е роден 29 септември 1977 г. в Скопие.

Любопитното при него, че освен доста радикален политик той е и доста свързан с България, като освен че говори езика ни, той е стажувал и в Техническия университет в София. Освен български той говори още английски, италиански и сръбски. Женен е и има двама синове. 

Трудовия си стаж започва като част от научно-преподавателския състав на Машинно-инженерния факултет в университета „Св. Кирил и Методий” в Скопие през 2002 г.

В периода 2015-2017 г. е съветник по енергетиката на министър-председателите Никола Груевски и Емил Димитриев. Първият стана известен и с това, че е обект на международно преследване за корупция и в момента живее в столицата на Унгария Будапеща. В периода 2016–2017 г. Мицкоски е генерален директор на АД „Електрони на Македония“ - енергийната компания на страната.

Лидер

През декември 2017 г. е избран за първи път за лидер на ВМРО-ДПМНЕ на шестнадесетия конгрес на партията във Валандово, а през декември 2021 г. е преизбран на поста на седемнадесетия конгрес на партията в Скопие.

Мицкоски първоначално набляга на научната си кариера. В периода 2001-2002 г. прекарва учебен престой в Университета на Перуджа и Университета на Сиена в Италия. През 2003 г. получава магистърска степен по технически науки при завършване на следдипломното си обучение във Факултета по машинно инженерство в Скопие.

После специализира и в Аахен. Защитава докторска дисертация на тема „Управление на манипулационни роботи с помощта на размита логика“.

Политическата си кариера стартира като енергиен съветник на премиерите  Груевски иДимитриев. През 2016 г. е назначен за председател на управителния съвет и генерален директор на АД „Електрони на Македония“. Той продължава и кариерата си в сферата на енергетиката като изпълнителен директор на енергийната компания на страната, като участва в операции по намаляване цената на тока, както и реконструкция на електроцентрала „Битоля“.

Политика

Мицкоски е член на политическата партия ВМРО-ДПМНЕ от 1997 г. В първите няколко години е част от младежката структура. В периода 2010-2012 г. е съпредседател на комисията по енергетика, където започва да гради енергийната политика на партията, в която, както написахме по-горе, е експерт.

През  2017 г. той е председател на кадровата комисия на ВМРО-ДПМНЕ, а от август до декември същата година заема длъжността генерален секретар на партията.[8] Веднага след местните избори той се оттегля от общинския съвет на Скопие, за да се посвети на поста генерален секретар на партията.

На шестнадесетата извънредна конференция на партията, която се проведе на 23 декември 2017 г. във Валандово , Мицкоски беше избран за председател на ВМРО-ДПМНЕ, след като за него гласуваха 376 от общо 438 делегати.

След изборите той направи следното изявление:

„Македония трябва да върви напред, да стане членка на ЕС и НАТО, но са необходими истинска воля, структурни и реални реформи чрез професионални кадри, които да подобрят живота на гражданите. Корупцията, политическият натиск, политическото отмъщение... трябва да останат в миналото. Македония трябва да има бърза и ефективна правосъдна система, а не изнудвана и зависима, както е сега“, казва той тогава.

Като председател на партията той отстоява евроатлантическа политика, но с подчертан националистически уклон. През юни 2018 г., в навечерието на подписването на Преспанското споразумение , той обявява, че е против конституционните промени за промяна на името.

На местните избори през 2021 г. ВМРО-ДПМНЕ под ръководството на Мицкоски постигна победа, като резултатът от изборите принуди тогавашния премиер Зоран Заев да подаде оставка.

Амбициозен

Мицкоски обаче става все по-актуален заради голямата вероятност той да е премиерът в Скопие, който да определя дневния ред в отношенията на страната със съседите си и най-вече тези с България и Гърция. 

На фона на изострената риторика Мицкоски вече влезе в задочни спорове заради отказа на Скопие да спазва ангажиментите по договорите със София и Атина. Това са и заявки, че ако седне на премиерското кресло, енергетикът ще се опита да предоговори договореностите и може да върне политиката на Балканите с няколко крачки назад във времето.

Това обаче надали ще бъде толкова радикално, защото за разлика от 2017-а Скопие вече има сериозни ангажименти към НАТО като член и към ЕС като кандидат. Обстоятелства, които напористият инженер Мицкоски няма как да заобиколи.