На 8 ноември 1923 г. в Мюнхен, Германия, председателят на Националсоциалистическата германска работническа партия Адолф Хитлер и негови близки сподвижници извършват неуспешен опит за преврат, т. нар. бирен пуч. Целта е сваляне на местното управление на Бавария и централното правителство на Германия.

Група въоръжени лица начело с Адолф Хитлер и Ерих Лудендорф нахлуват в една от най-големите бирарии в Мюнхен - "Бюргербройкелер" по време на реч на министър-председателя на провинция Бавария Густав фон Кар и обявяват началото на "Национална революция". Адолф Хитлер, неговият най-близък съратник Ернст Рьом и ген. Лудендорф са арестувани. Националсоциалистическата германска работническа партия е забранена.  

Мюнхен, Германия (3 май 1945) Американски войници маршируват по време на Втората световна война покрай входа на бирарията "Бюргербройкелер", където през 1923 г. е извършен неуспешният опит за преврат от Адолф Хитлер и негови сподвижници. Снимка: АП/Джим Прингъл

Ето какво гласи бюлетина от 9 ноември 1923 г.:

Берлин, 8 ноември 1923 г. /Радиотелеграма/ Съобщават от Мюнхен: През време на едно събрание, пред което главният комисар г-н фон Кар привършваше речта си една банда от 600 души начело с Хитлер, нахлу в залата и обяви днешното баварско правителство за свалено. Новото правителство ще се състои от генерал фон Лудендорф, Хитлер, генерал фон Лосов и бившия префект на мюнхенската полиция, Пьохнер.

***

Берлин, 9 ноември  1923 г. /Радиотелеграма/ Според едно съобщение от Мюнхен г-н фон Кар бил провъзгласен за регент на Бавария, а г-н Пьохнер за шеф на правителството. В цялата страна владее спокойствие.

***

Берлин, 9 ноември 1923 г. /Волфбюро/ След едно сражение Райхсверът  зае седалището на главнокомандващия баварските войски в Мюнхен. Отбелязват се малки загуби от едната и други страни. Маршал Лудендорф и г-н Хитлер са пленени.

***

Париж, 9 ноември 1923 г. / Хавас/ Съюзните правителства се съвещаваха относно становището, което ще заемат спрямо Райха, вследствие днешните събития, особено диктатурата в Бавария. По всяка вероятност посланическата конференция, която беше натоварена да следи развоя на положението и да определи, в краен случай мерките, които ще изискват това положение ще се събере днес следобед.

***

Берлин, 10 ноември 1923 г. /Волфбюро/ Правителството на Райха преустанови всички съобщения с Бавария до възстановяването на законното правителство. Председателят г-н Еберт натовари генерал фон Сект с върховното командване на въоръжените сили на Райха, поверявайки му извънредни права, за да гарантира безопасността на държавата.

***

Берлин, 11 ноември 1923 г. /Волфбюро/ Правителството на Райха отправи до германския народ един апел, в който порицава метежа на социалистите и националистите и подканва последните да се заемат с поддържане единството на Райха, за да се запази германската свобода. В позива се добавя, че са взети всички мерки за предотвратяване на превратите.  

***

Берлин, 11 ноември 1923 г. /Волфбюро/ Според последните съобщения от Мюнхен метежът може да се счита като ликвидиран. Префекът на полицията е затворен заедно с водителите на движението. Цяла Бавария, както и Мюнхен са верни на законното правителство. В страната владее спокойствие.

***

Берлин, 12 ноември 1923 г.  /Волфбюро/ Според сведения от Мюнхен, г. Хитлер, макар и ранен, успял да избяга в Розенхайм, където щял да се опита да повдигне привържениците си. Генерал Лудендорф е освободен след като дал честна дума, че ще се въздържа да участва в движението.

***

Берлин, 12 ноември 1923 г. / Радиотелеграма/ Съобщават от Мюнхен: Върховният държавен комисар г-н фон Кар заявява в един позив, че е господар на всички изпълнителни власти в Бавария и че той е отговорен не само за баварското отечество, но също и за задачата на Германия и че няма да се уплаши от интригите на своите противници. Баварският Райхсвер и полицията са верни на г-н фон Кар.  

***

Берлин, 12 ноември 1923 г. / Радиотелеграма/ Според едно съобщение от Мюнхен, г. Хитлер бил арестуван в неделя вечерта в Уфинг, Южна Бавария.

***
 

Берлин, 15 ноември 1923 г. / Радиотелеграма/ Въпреки декрета на германското правителство, с който изпълнителната власт и военна власт се поверява на генерал фон Сект, баварското правителство е решило да поддържа военното положение в Бавария под властта на специален баварски върховен комисар.

В бюлетина на БТА четем и отзивите в европейския печат за преврата:

Париж, 12 ноември 1923 г. Описвайки как пропадна мюнхенския преврат „Пти Журнал“ подчертава, че конституционното правителство на Райха е спасено главно от г-н фон Кар и г-н фон Лосов, двамата най-непримирими противници на канцлера г-н Стреземан, Превратът остана на една чисто баварска работа, чийто произход трябва да се търси в съперничеството между партията на г-н фон Кар, която иска възвръщането на династията Вителсбах и пруската националистическа партия, към която принадлежи генерал Лудендорф.

***
Лондон, 12 ноември 1923 г. Съобщават от Лондон: "Таймс" като се радва за Германия и цяла Европа, че въстанието в Бавария е потушено, завява: Засега ние считаме, че съюзниците ще трябва да възприемат спрямо Бавария едно благоразумно и очаквателно становище. Англия не забравя, че е подписала Версайския договор и тя е решена да направи да го зачетат както в Берлин, тъй и в Кобленц.

На 1 април 1924 г. Адолф Хитлер  е осъден в Мюнхен на 4 години затвор по обвинение в държавна измяна заради участието му в неуспешния опит за преврат. В затвора в Ландсберг той не прекарва и повече от година. Там Хитлер написва книгата "Моята борба".

Източник: БТА

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук