Бразилските власти отпускат над 128 милиона щатски долара (693,6 милиона реала) за закупуване на руската ваксина срещу коронавирус Sputnik V. Съответният документ е публикуван в събота вечерта в официалния вестник на правителството. Контрагент е Руският фонд за директни инвестиции, се посочва в съобщението, пише news.bg.

Очакваното време за доставка на ваксината не е уточнено. От руска страна декларираха, че Sputnik V може да бъде доставен в Бразилия в рамките на две седмици след одобрението му от националния регулатор. Покупката ще се извърши без търг.

На 15 януари фармацевтичната компания Uniao Quimica и Руският фонд за директни инвестиции подадоха искане до регулатора за временно ограничено използване на Sputnik V в Бразилия за ваксиниране при спешни случаи.

На 16 януари обаче здравният регулатор Anvisa отхвърли заявлението, като посочи като причина необходимостта от провеждането на трета фаза на клиничните изпитвания на ваксината в Бразилия. Това е стандартна процедура за искане на допълнителна информация, което не означава окончателен отказ за регистрация. Впоследствие Anvisa отказа това изискване.

Бразилия е регистрирала почти 10 милиона случая и над 240 000 смъртни случая. За малко повече от месец повече от 5,5 милиона бразилци - 2,6% от населението - бяха имунизирани. Няколко градове обаче трябваше да преустановят своите имунизационни програми поради липса на дози ваксини. Заради това страната обяви в края на декември амбициозна програма за собствено производство на ваксини.

Бразилският министър на здравеопазването Едуарду Пазуелу обяви през февруари, че страната планира да ваксинира цялото си население срещу COVID-19 през 2021 г. Той прогнозира, че половината граждани ще бъдат имунизирани до края на юни, а останалите по-късно през годината.

По време на изслушването в Сената Пазуелу каза, че Бразилия преговаря с толкова много биомедицински компании за закупуване на имунизационни материали, че ще разполага с много различни ваксини, което затруднява координацията.

Русия стана първата държава в света, която регистрира ваксина срещу COVID-19 - "Спутник V".