Чешкият здравен министър здравният министър Ян Блатни отказа да разреши използването на руската антикоронавирусна ваксина Спутник V в страната без предварително одобрение от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), предават световните осведомителни агенции.

"Няма да направя изключение от настоящите правила за регистрация на лекарства за употреба в Чешката република," каза министърът пред членовете на долната камара на чешкия парламент в сряда. "Моята позиция ще остане непроменена, докато заемам министерския пост. В републиката за ваксинация ще се използват само лекарства, одобрени от EMA."

В интервю за Parlamentni listy, публикувано по-рано в сряда, чешкият президент Милош Земан заяви, че ще поиска от премиера Андрей Бабиш да уволни Блатни за възпрепятстване на плановете за закупуване на руската ваксина, преди използването ѝ да бъде официално разрешено от EMA.

Според Блатни, Чехия е получила 1 274 250 дози ваксини, разрешени за употреба на територията на ЕС. До края на август страната планира да ваксинира до 85% от жителите си. На 27 декември 2020 г. страната започна ваксинация срещу коронавирус.

До момента са ваксинирани около 900 000 жители. Страната с население от 10,46 милиона получава ваксини, произведени от Pfizer и BioNTech, Moderna, както и от AstraZeneca.

Руската ваксина Sputnik V срещу COVID-19 може да се произвежда в Западна Европа, след като бе подписана сделка с Италия от московския държавен фонд RDIF и базираната в Швейцария фармацевтична компания Adienne. Кирил Дмитриев, ръководител на RDIF, каза пред руската държавна телевизия, че неговият фонд е сключил сделки за производство в Испания, Франция и Германия на ваксината Sputnik. Той не предостави подробности.

Това е последната индикация, че някои компании могат да продължат с плановете си, без да чакат регулаторът на Европейския съюз (Европейската агенция по лекарствата (EMA) да даде своето одобрение на Спутник V.

Учените коментират, че руската ваксина е почти 92% ефективна, на базата на рецензирани резултати от проучвания в късен етап, публикувани в медицинското списание The Lancet миналия месец.

Продуктът вече е одобрен или се оценява за одобрение в три държави-членки на ЕС - Унгария, Словакия и Чехия. Представители на ЕС заявиха, че Брюксел може да започне преговори за евентуално споразумение за закупуване на ваксини, ако поне четири от членовете го поискат.

Служител на ЕМА призова членовете на ЕС да се въздържат от одобряване на Sputnik V на национално ниво, докато агенцията все още я преглежда, което накара разработчиците на ваксината да поискат публично извинение.

Песков нарече коментара на служителя на ЕМА "най-малкото неподходящ".