Страните от ЕС не подкрепиха Унгария и Словакия по въпроса за продължаване на доставките на петрол от Русия през Украйна по време на среща на дипломати от страните от блока, съобщи Financial Times, като се позова на дипломатически източници.

"По време на срещата 11 държави подкрепиха позицията на Европейската комисия и никоя не застана на страната на Будапеща и Братислава“, твърди събеседник на изданието.

В понеделник Словакия и Унгария се обърнаха към Европейската комисия срещу действията на Украйна, която спря транзита на петрол от руската компания Лукойл през нейна територия.

ЕК все още не е взела решение да посредничи по въпроса за възобновяване на доставките на петрол, а според френски медии дипломатите от ЕС са обсъдили въпроса на закрита среща в сряда.

Според един от източниците украинското търговско споразумение съдържа клауза, която предвижда възможност за спиране на транзита на петрол.

Друг дипломат посочи, че невъзможността на Словакия да внася петрол от Русия би имала сериозни последици.

„България предложи помощ на Унгария за разрешаване на трудностите, възникнали след като Украйна забрани транзита на руския петрол на „Лукойл“, това заяви унгарският външен министър Петер Сиярто.

След разговор с българския министър на енергетиката Владимир Малинов Сиярто заяви, че двамата са обсъдили ситуацията, предизвикана от хода на Украйна да предотврати транзита на суров петрол на „Лукойл“ за Унгария и Словакия.

„Тази мярка не само застрашава енергийната сигурност на Унгария и Словакия, но и нарушава споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна“, каза унгарският първи дипломат.

Той изтъкна, че значителна част от доставките на природен газ за Унгария се осъществяват през България и че страната е сред най-надеждните в региона.

„Миналата година Унгария е получи 5,6 млрд. куб. м природен газ през България, а тази година - 3,9 млрд. куб. м“, заяви Сиярто и подчерта, че България „спазва всички свои задължения като транзитна страна“.

Унгарският топ дипломат заяви, че България е предложила помощ на Унгария във връзка със ситуацията, възникнала след забраната от страна на Украйна.

Той добави, че „въпреки че няма пряка връзка за доставка на суров петрол“ между двете страни, България е предложила да го достави на Унгария. Външният министър окачестви това като „приятелски жест“.