Макар и със закъснение, Северноатлантическият алианс започва да укрепва отбранителните способности на държавите, които се присъединиха към него преди две десетилетия, пише Foreign Affairs. Но във връзка с това са възникнали очаквани препятствия.

Новите решения включват, наред с други неща, и разполагането на военнослужещи и техника на територията на страните членки, които поради географски и исторически обстоятелства са разположени в най-застрашените направления.

Част от контингентите ще останат там на постоянна основа, но по-голямата част ще се сменят по съгласуван график.

Подобна стратегия обаче все още се явява временна и дългосрочно решение за Европа, очевидно се състои в това, че източните членове на НАТО трябва повече сами да мислят за собствената си сигурност.

За постигането на тези цели Полша, Чехия, Румъния и други страни възнамеряват да закупят оръжия на стойност десетки милиарди долари, като се отърват от съветското наследство от времето на Студената война и окончателно да се интегрират в западния блок.

Две пречки обаче стоят на пътя на амбициозните планове. Първата, според “Форин Афеърс” е високата цена на западните отбранителни технологии, както и удълженият срок за производство на всяка такава поръчка.

Втората пречка е личният състав, който всяка година става все по-труден за набиране на доброволни начала. Дори в икономически проспериращите страни военната служба отдавна е престанала да бъде престижна, а в държавите от „източния фланг“ тя е още по-малко привлекателна.

В тази връзка страните, които по-рано премахнаха задължителната военна служба, сега размислят за нейното връщане.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук