Европейските страни се сблъскват с трудности при превода при обучението на украински войници, пише Financial Times.

„Преводачите са проблем номер едно. Голям проблем е преводът на думи, използвани във военен или технически контекст. Никой не ги използва в ежедневието“, казва холандският бригаден генерал Мартин Бон.

Подобен проблем възникна в Дания, където осем украински пилоти и десетки помощен персонал се обучават да управляват изтребители F-16 във военновъздушната база Skrydstrup.

Освен това възрастта на украинските войници също създава проблем. Един от обучените в Германия е на 71 години, отбелязва вестникът.

Научният сътрудник по сухопътна война Ник Рейнолдс заяви, че „западното обучение не отговаря на очакванията и на двете страни“.

Съществува и разочарование от самите оръжия, които западните държави доставят.

Германия се превърна в един от най-големите доставчици на оръжия за Украйна в абсолютно изражение, но канцлерът Олаф Шолц е изправен пред постоянни обвинения в бавене на доставките.

Най-голямата европейска държава в крайна сметка се подчини на исканията да достави на Киев танкове "Леопард" - през януари. Сега тя води дебат дали да се съгласи с искането на Киев за крилати ракети "Таурус", като Шолц се опасява от риска от ескалация на отношенията с Москва.

Leopard 1, който Берлин се съгласи да достави заедно с Leopard 2, се смята за по-лош от двата модела, въпреки че се модернизира, преди да бъде изпратен на Украйна.

Танкът има тънка броня, която може да го направи уязвим в райони с малко прикритие, като например равния терен в Източна и Югоизточна Украйна, където се водят някои от най-интензивните боеве.

 


 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук