Атина отново заплаши новите власти в Скопие с последици, ако продължават да не спазват Преспанското споразумение и да не използват конституционното име на страната.

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис ще повдигне темата и на Срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Той предупреди политическите лидери в Скопие да не застрашават европейския курс на страната си.

На национална пресконференция, излъчвана по гръцките телевизии от остров Крит, гръцкият премиер Кириакос Мицотакис отбеляза, че се забелязва тенденция за оспорване на практика на договореното чрез Преспанския договор от 2018 година конституционно име на Република Северна Македония - както вътре в страната, така и в чужбина. И предупреди, че Гърция няма да приеме това.

Реално обръщайки се към новия президент Гордана Силяновска и лидера на спечелилата парламентарните избори ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, Мицотакис призова:

"Да осъзнаят, че изборите минаха, както и че популизмът във външната политика може да е привлекателен, за да получаваш гласове, но това не издържа при правенето на сериозна външна политика, когато поемеш официално властта".

Мицотакис поиска и от служебния премиер на страната да признае публично по ясен и недвусмислен начин, че спазва Преспанското споразумение и че името на неговата държава е Северна Македония. 

След като страната беше приета в НАТО точно след вдигането на ветото на Атина и след постигането на Преспанското споразумение, гръцкият премиер сега заяви, че неспазването му ще бъде повдигнато като тема на срещата на върха на НАТО във Вашингтон.

За Мицотакис едно от важните измерения на договореното между Атина и Скопие е именно единното и общо за всички име на Република Северна Македония: 

"Това не може да бъде оспорено на практика от никого. Ние ще изискваме абсолютно спазване на този въпрос и не сме сами. Европейската комисия казва същото нещо. САЩ казват абсолютно същото нещо. Гърция не е изолирана. Скопие е изолирано, следвайки тази политика", заяви Кириакос Мицотакис. 

Гръцкият премиер все пак вярва, че в крайна сметка логиката на властите в Скопие ще надделее и съществуващото Преспанско споразумение ще бъде спазено докрай.