Най-известната стажантка в света - Моника Люински, прочула се със секс аферата, с която едва не бе свален от поста си през 1998 г. президентът на САЩ Бил Клинтън, вече е 50-годишна зряла жена, която отпразнува юбилея си на 23 юли. Най-после, четвърт век след историческия скандал, хората виждат в нея не прелюбодейка, а жертва на сексуално насилие.

Името Моника означава “една”, “единствена”, но също и “призоваваща”, “напомняща”... Няма начин да бъде забравена историята на стажантката, която постъпва в Белия дом през 1995-а, на 21 години, току-що завършила колеж. Почти от самото начало на пребиваването ѝ в коридорите на властта започва връзката ѝ с президента Бил Клинтън, с 27 години по-възрастен от нея, женен и баща на една дъщеря, пише "Труд".

Аферата, включваща 9 физически контакта в Овалния кабинет, както ще стане ясно по-късно, продължава, докато отношенията между двамата се охлаждат и стажантката е преместена на работа в Пентагона. Там девойката намира душеприказчик в лицето на по-възрастната Линда Трип, също бивша служителка в Белия дом, изпратена на непрестижна работа в Пентагона.

Наивната Моника доверява на новата си приятелка, че има връзка с президента и че е много влюбена в него. Тя не знае, че Линда тайно записва разговорите им. Освен това я съветва да запази, без да почиства, синята си рокля, по която има следи от семенна течност, като един вид гаранция. Може би записите нямаше да видят бял свят, ако Линда Трип не беше разбрала, че във връзка с обвинението на бившата държавна служителка в Арканзас Пола Джоунс за сексуален тормоз срещу Бил Клинтън, повдигнато през 1994 г., Моника е подписала клетвена декларация, с която отрича всякакви взаимоотношения с президента.

Скандалът избухва на 17 януари 1998 г., когато в медиите изтичат тайните записи. Клинтън категорично отрича сексуална връзка със стажантката, съпругата му Хилари го подкрепя, извъртайки нещата като план за дискредитиране на президента от страна на десницата. Моника мълчи.

Едва когато федерален съд постановява, че могат да бъдат разпитани агенти на Сикрет сървис, стажантката признава за оралните ласки и предоставя на съда прословутата синя рокля. Чак тогава президентът прави самопризнание, че е имал “непристойни физически взаимоотношения” с Люински. Той обаче отрича да е имал полов акт със стажантката и изтъква с различни законови дефиниции, че от пасивната страна (неговата) оралният секс не може да се включи към термина “сексуални взаимоотношения”.

След съдебен процес, който го оневинява за изричане на публична лъжа, на 12 февруари 1999 г. Сенатът отхвърля предложението за импийчмънт. Клинтън остава президент, Моника е единствената потърпевша от аферата. Тя е заклеймена като прелюбодейка и разбивачка на семейства, губи работа, мести се в Ню Йорк, затваря се, изпада в депресия и напълнява.

Започва нейната борба за оцеляване. Тя превръща в бизнес хобито си да плете и не след дълго пуска своя модна линия чанти, които продава онлайн. Появява се в реклама на продукти за отслабване, макар да не получава договорената сума, а само неустойката, понеже собствениците на компанията отказват да я припознаят като свое лице. Опитва се да бъде водеща на риалити предаване, в което дава съвети как да си изберем съпруг (тя самата така и не сключва брак), но шоуто е спряно поради нисък рейтинг.

През 2005 г. Люински се мести в Лондон, където завършва магистратура по социална психология в Лондонското училище по икономика и политически науки. Следват близо десет години пълно мълчание, през които тя сякаш изчезва за света. Появява се отново през 2014 г. като активистка срещу кибертормоза.

Пише есето “Срам и оцеляване”, публикувано във “Венити феър”, в което отново разказва подробности от секс скандала. Нарича себе си “нулева жертва на бушуващата епидемия от кибертормоз”. Повтаря, че отношенията им с Клинтън са възникнали по взаимно съгласие и тя е била обвинена, за да се спаси репутацията на президента.

Люински прегръща горещо и каузата на движението MeToo. През 2018 г. тя пише в Туитър, че гледа по новому на връзката си с Клинтън - сега за нея е ясно, че той е злоупотребил с властта си. Постовете ѝ печелят над 1,5 млн. последователи в Туитър, което показва, че за всичките изминали години общественото мнение се е променило в нейна полза.

Доказателство, че Моника Люински не е изпаднала завинаги на дъното, е предложението, което ѝ отправя режисьорът и продуцент Раян Мърфи - да продуцира сериал, посветен на събитията, довели до искането за импийчмънт на президента Бил Клинтън.

Епизодите на “Импийчмънт: Американска криминална история” трябваше да се появят през 2020 г., но Ковид епидемията отложи производството им с една година. Те бяха излъчени през октомври 2021 г. В сериала събитията са поднесени през погледа на жените, оказали се в окото на политическата буря - Моника Люински, Линда Трип и Пола Джоунс.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук