Пет варианта за приключване на кризата в Украйна
Пол Поуст, професор по външна политика и войната в Чикагския университет коментира развитието на военния конфликт
Сега има пет начина, по които агресията в Украйна може да приключи, според Пол Поуст, професор по външна политика и войната в Чикагския университет. Те са: катастрофално тресавище или отстъпление за Русия; насилствена смяна на режима в Киев; пълното завладяване на Украйна; началото на нова руска империя; или хаотично препъване в нещо като Трета световна война.
В интервю за моя подкаст Plain English, Поуст обсъди тези 5 сценария задълбочено, основните фактори, на които ще оформят изхода от тази криза, отговора на администрацията на Байдън към Путин, защо той смята, че тази инвазия му напомня за атаките на Япония срещу Пърл Харбър, и най-важните неща, за които трябва да внимаваме през следващата седмица. Това е редактиран и съкратен запис на нашия разговор.
Дерек Томпсън: Нека започнем със сценария, който предполага най-малък успех за Русия, а след това ще вървим към сценариите, които предполагат по-амбициозни и потенциално по-катастрофални планове на Русия в Европа. Сценарий 1 е, че руската война бързо се превръща в тресавище.
Вече има протести в цялата страна. Руските знаменитости се обявиха против войната. Руският фондов пазар се срина. Руската валута се срина и тази болка може би едва започва, ако санкциите захапят олигарсите и бизнеса. Кажете ми какво смятате за правдоподобно и неправдоподобно за сценария, при който Русия преоценява тази инвазия и драстично намалява своите амбиции.
Пол Поуст: Това наистина е сценарий, който много анализатори предвиждат, заради това, което казахте. Разглеждайки войната в Ирак, опита на САЩ в Афганистан и бихме могли да се върнем и по-назад към съветския опит с Афганистан, и всичко това са сценарии, които ние наричаме тресавище, бъркотия.
Има съпротива. Военните са затънали. И наистина, поради всички тези причини, които току-що изложихте, това просто изглежда като лоша идея на заден план. Това правдоподобно ли е и какво би направила Русия, ако това се случи?
Коментар на руски журналист: Тази игра е за двама - газ - $2360, петрол - $113, въглища - $400
Да, това е много правдоподобно. Както казахте, вече има голяма съпротива. Украинците се борят за страната си и вероятно са по-мотивирани. Те имат повече морал от руските войски. Всички те биха допринесли за това да направи да направят целите на Русия много трудни за постигане. Най-важното е как ще реагира Путин? Това може да накара Русия да намали мащаба си, може би дори да признае, че това е лоша идея, може би да се изтегли от страната или поне да се върне обратно в източните провинции. Но също така това може да накара Русия да се развихри още повече.
Томпсън: Сценарий 2 е „наложена от чужбина промяна на режима“.
Поуст: В този сценарий целта е просто да се премахне съществуващото правителство в Украйна и да се създаде правителство, което е приятелско на Русия. Русия ще превърне Украйна в това, което в момента е Беларус. Те ще свалят съществуващото правителство, като Владимир Зеленски бъде свален или отиде в изгнание, и ще инсталират приятелско правителство.
Томпсън: Сценарий 3, който Вие наричате „смърт на държавата“. Какво е „смърт на държавата“ и как тя представлява пробив в смяната на режима?
Поуст: „Смърт на държавата“ е фраза, която заимствах от работата на Таниша Фазал, професор специализирала се в международните отношения в Университета на Минесота. „Смърт на държавата“ е състояние, при което държава вече не съществува, защото е анексирана или завладяна, и тя престава да бъде независима. Това би означавало, че целта на Русия не е просто да вкара ново правителство, както е в сценарии 1 и 2, а действително да завземе цялата страна и да направи Украйна част от Русия. Точно това направи Русия с Крим.
Томпсън: Въз основа на досегашната реторика на Путин, това какво Ви говори за тази инвазия, тя повече ли е за смяната на режима или става дума за „смърт на държавата“?
Западни експерти разнищиха свършеното досега руската армия в Украйна, имат лоши новини за Киев
Поуст: Ако наистина се вгледате внимателно в думите му, и, честно казано, дори не мисля, че трябва да гледате толкова внимателно в думите му, това в голяма степен предполага, че той мисли да направи Украйна част от Русия, или той има желанието да пресъздаде Съветския съюз или новата руска империя.
Томпсън: Това ни отвежда до сценарий 4. Това е, което вие наричате „имперски свръхобхват“.
Поуст: Ако вземете сериозно това, което Путин казва в своите речи, това е желанието за пресъздаване на руската империя и това не трябва да свършва с Украйна. Има и други държави, бивши съветски републики като Молдова, Беларус и Грузия, страната, в която Русия нахлу през 2008 г. Тези държави са независими държави, които са били част или от Съветския съюз, или от Руската империя. Така че този сценарий предвижда Путин да започне само с Украйна. И след като той успешно завладее Украйна, следващата му стъпка е да отиде по-далеч и да завземе тези други бивши съветски републики и наистина да пресъздаде Руската империя.
Причината, поради която това се нарича "имперски свръхобхват", е, че често това е срещано нещо, което се случва с много имперски начинания, е да се надскочат възможностите и да се създаде едно неуправляемо образувание. Това е рискът, който крие този сценарий, да не говорим за предизвикателството дали ще имаме достатъчно голям военен успех, за да се извърши самото завладяване.
Томпсън: Така че в краткосрочен план този сценарий предполага изключителен руски успех при завладяването на страната Украйна и по същество управлението на страната да е продължение на руската империя. Но това също така предполага, че този успех ще насърчи Путин да се премести на изток и на юг от Украйна в страни като Молдова и Грузия и тези по-нататъшни нашествия му създадат собствени огромни главоболия в една разширена руска империя. Това ни води до последния сценарий, който Вие ни представяте, и който се надявам да е изключително малко вероятен. Това е сценарият за война с големите сили.
Поуст: Във всички останали сценарии става дума за това, че Русия атакува по-малките държави, които преди това са били част от Съветския съюз, но не са част от НАТО. Организацията на Северноатлантическия договор е съюз на много от страните от Западна Европа, Източна Европа и САЩ, като включва и балтийските страни Естония, Латвия и Литва, които бяха много важни за съветската сфера по време на Студената война . Този последен сценарий предвижда Русия, и по-специално Путин, да се реши да отиде по-далеч от Украйна в тези страни от НАТО.
Това той може да направи по различни причини. Може да иска да възстанови империята. Може да е прекалено самоуверен от успеха си в Украйна. Може би той да смята, че решителността на Запада не е много голяма. Но ако това се случи, ако той атакува страна от НАТО, това ще задейства член 5, който е клауза за взаимна отбрана, според която атаката срещу една страна е атака срещу всички. Ако това се случи, тогава други страни от НАТО ще влязат в защита на тази страна от НАТО и това ще завърши с война между САЩ и Русия.
Томпсън: Кой според Вас е най-вероятният сценарий?
Поуст: Все още е много рано. Но има едно нещо, което впечатлява и това е броят на жертвите от руска страна. Ако цифрите са точни, вече има няколко хиляди смъртни случая, с подобни нива и от украинска страна. За да го представим в перспектива, в повечето войни, които сме изследвали, ние сме виждате около 50 смъртни случая на бойното поле на ден. Да имаш война с повече от 1 000 жертви това говори колко са интензивни битките.
Това е изключително интензивна война. Мисля, че този интензитет е едновременно функция на скоростта и на мащаба, с които Русия провежда своята кампания. Но също така показва и съпротивата и ще тя ще има нарастваща съпротива от страна на Украйна. Абсолютно опустошително е това, на което сме свидетели.
Ще ви кажа как се развиха очакванията ми за този конфликт. Аз съм известен с това, че мислех, че Путин ще нахлуе. Но мислех, че това ще бъде ограничена инвазия. Мислех, че той ще завземе малки парчета територия в Източна Украйна. Но трябваше да актуализирам всичко през последната седмица, след като чух реториката му, видях тази голяма мобилизация и осъзнах, че това ще бъде голямо нахлуване.
Предвид размера и мащаба на това нашествие, съчетано с реториката, наистина си мисля, че целта му е някаква форма на анексия или пълното завладяване на Украйна. Това е сценарият, който той най-много търси сега. Когато комбинирам това с анализа на оперативната лекота на Русия, мисля, че най-разумното нещо, което бихме могли да очакваме в момента, е промяната на режима в Киев.
Томпсън: Кажете ми какво да очакваме през следващата седмица, за да определим най-вероятния изход от тази криза.
Поуст: Две неща. Първото, как протича същинската военна кампания? Прилича ли това че Русия постига бърз успех? Това ще ни покаже дали все още е вероятно пълното завладяване. И второ, гледайте Полша. Наистина мисля, че Полша може да бъде горещата точка. Как изглежда ситуацията с бежанците в Полша? Какво говори Русия за бежанците? Има ли някакви намеци за това дали Русия планира някакъв ход срещу Полша? Всичко в този смисъл би ни доближило до кошмарния сценарий за война срещу НАТО.
Путин увери, че операцията върви по план и няма намерение да спира
Томпсън: Създадохме много разклонено дърво на решенията и ако Путин стигне дотук, това е сценарий 2; ако стигне толкова далеч, това е сценарий 4, но има ли начин някъде той да сбърка? Където, например, Путин се проваля и тази война се разглежда като огромна бъркотия и като икономическа катастрофа за Путин, но поради този провал и поради тази катастрофа, това ще го накара да нанесе удар по някакъв друг начин, който ние не очакваме в момента?
Поуст: Това, което прави този сценарий много страшен и който прави войната между великите сили по-вероятна, отколкото е била преди 80 години е, че Путин може да се почувства че в даден момент, е притиснат до стената и няма други възможности , така че той ще го избере от отчаяние. В нашата дисциплина ние наричаме това „хазарт за възкресение“. Притеснявате се, че ще бъдете свален и единственият начин да се спасите е да заложите на високия риск. Ото фон Бисмарк през XIX век го нарича „самоубийство от страх пред смъртта“.
Тук има полезна аналогия с Пърл Харбър. В края на 1930-те години Япония нахлува в Манджурия и е във война с Китай. А САЩ, които по това време подкрепяха Китай, наложиха петролно ембарго на Япония. Ние притиснахме японското правителство, и то разбра, че има ресурси само за около година и половина. То отчаяно искаше да спре петролното ембарго. И така, то прие хазарта за Пърл Харбър и плати за това със скъпата война в Тихия океан. Мисля, че трябва да се обмисли още един въпрос: Ако приложим подобен икономически натиск върху Русия, би ли могъл Путин да вземе подобно решение на това, което Япония взе през 1941 г.?
Лавров: Третата световна война ще бъде ядрена и разрушителна! Ако ще има такава ВИДЕО
Томпсън: Това е истинска дилема, защото правителството на САЩ не иска да бъде в позицията, в която ще оставиме Украйна да страда и да гледаме как хиляди хора умират, само защото сме били уплашени да мислим, че ядосването на Путин може да предизвика нов Пърл Харбър. Това изглежда чудовищно и нечовешко и въпреки това напълно разбирам сценария, който описвате. И така, какво трябва да направи президентът Джо Байдън?
Поуст: Мисля, че администрацията на Байдън взе правилното решение. Мисля, че те трябва да направят повече, за да мобилизират повече сили в Полша, в балтийските държави, за да въведат това, което бихме нарекли „сила на изключването“, която да обезкуражи Путин от по-нататъшни нашествия. Но ние сме изправени пред всички тези лоши варианти. Но ще е най-добре да се случи най-малко лошия вариант.
(Превод за "Труд" - Павел Павлов)
Последвайте ни
0 Коментара: