Полярниците ни с уникален удар, ето какво откриха в Зоната на здрача СНИМКИ
Учените взимат под внимание факта, че в момента е размножителният период на повечето от тези риби в района и затова те взимат само задължителния за изследванията минимален брой индивиди
Два нови вида за българската колекция от антарктически риби бяха уловени в района на нашата антарктическа база „Св. Климент Охридски“.
Това са дълбоководна риба дракон Parachannichthys charcoti, както и представител на така наречените риби фенери Electron sp, ключов елемент в трофичната верига на Южния океан.
Тези дребни риби представляват най-многочислените гръбначни животни на земята и обитават дълбините на океана - т. нар. Зона на здрача, където светлината е оскъдна. По повърхността на тялото имат органи, които произвеждат светлина. Чрез това явление, наречено биолуминесценция, тези риби комуникират помежду си.
Рибите фенери играят важна роля в транспорта на въглерод от атмосферата към дълбините на океана, тъй като се хранят с планктон от повърхностните слоеве и, отправяйки се към дъното, самите те служат за храна на дълбоководните риби.
Освен новите видове, традиционно улавяните риби край оостров Ливингстън от българските учени са Notothemia coriiceps, както и небезизвестната ледена риба.
Рибите, улавяни край водите на остров Ливингстън от екипа на проф. Елиза Узунова (ихтиолог и хидробиолог), се качват на борда на военния научно-изследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ – НИК 421, където се поставят в съдове с вода и живеят до момента на тяхното изследване.
Изследванията включват анализ на тяхната паразитна фауна. Също така се извършва изследване на биоразнообразието на микро организми в храносмилателния тракт на рибите. Тези микро организми са свързани със здравния статус и цялостното им състояние.
Учените взимат под внимание факта, че в момента е размножителният период на повечето от тези риби в района и затова те взимат само задължителния за изследванията минимален брой индивиди.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: