Срутването на древна пирамида в Мексико предизвика страх у местно племе, което предупреди, че разрушаването ѝ е „лоша поличба“.

1100-годишната тухлена пирамида, намираща се в археологическата зона Ихуацио в мексиканския щат Мичоакан, се е срутила от едната страна заради проливните валежи в района.

Тези пирамиди са построени на източния бряг на езерото Пацкуаро, територия на империята Пурепеча от 900 г. сл. Хр. до нашествието на испанските конкистадори през 1530 г., съобщава „Дейли Мейл“.

Наследници на древния народ пурепеча, който е построил пирамидите, заявиха, че бурята може да е знак за приближаващ апокалипсис, тъй като тя се случила, защото „боговете са недоволни“.

Стената на пирамидата рухна на 30 юли след буря, преминала през района. Най-малко шест реда стъпаа от външната част са повредени.

Член на племето пурепеча заяви във Фейсбук: „За нашите предшественици, строителите, това е било лоша поличба и показва наближаването на важно събитие. Преди пристигането на конкистадорите се е случило нещо подобно, което според светогледа на пурепеча става, защото боговете Нана Куерхаерпири и Кери Куриквери, са недоволни“.

Зоната Ихуацио се смята за столица на владенията на пурепеча в разцвета на тяхното развитие. На върха ѝ е имало най-малко 84 пирамиди, 7 от които все още могат да се видят в археологическия парк.

Тя била и място за отстъпление след поражението от империята на ацтеките през 70-те години на 15-и век. Така племето било едно от малкото коренни население, които не били покорени от ацтеките.

Превод и редакция: БЛИЦ