Британският таблоид "Сън" разпространи статия за това, че "заподозрените" в отравянето на бившия офицер от ГРИ Сергей Скрипал и неговата дъщеря Юлия "Александър Петров" и "Руслан Боширов" са мъртви. Изданието дори не се позовава на анонимни източници в британското правителство, а на мнението на руския политолог Андрей Пионтковски, който е известен критик на руската власт.

"Ако "Петров" и "Баширов" не се появят пред обществото в най-скоро време, значи са мъртви", се твърди категорично в статията. 

При това материалът е излязъл със заглавие, посочващо участието на "ръката на Кремъл" в събитията в Солсбъри: "Путин може да е екзекутирал руските убийци, действали с "Новичок"-а".  

По какъв точно начин е била "изпълнена присъдата" в статията не се уточнява. 

Истерия в британските медии 

На четвърти март в британския град Солсбъри бяха отровени бившият служител на ГРУ Сергей Скрипал и неговата дъщеря Юлия, което провокира голям международен скандал. В Лондон обвиниха за случилото се Русия, Москва категорично отрича. Руската страна не веднъж е предлагала да се проведе съвместно разследване на инцидента, но Великобритания игнорира тази инициатива и отказва достъп до Скрипал.  

По-късно британската преса представи снимките на двама "заподозрени" в отравянето на Скрипал, твърдейки, че това са офицерите от ГРУ "Александър Попов" и "Руслан Боширов". При това в Лондон веднага уточниха, че имената не са истински. В Москва заявиха, че тези фамилии на Русия "нищо не говорят" и отново призоваха Великобритания да премине от обвинения и манипулации към сътрудничество. Отговор не последва. 

Британските медии в надбягването за сензации многократно разпространяваха информация относно инцидента в Солбъри, която впоследствие не намираше потвърждение. Например, "Сън" писа, че Скрипал е бил отровен с гречка, съдържаща нервно-паралитично вещество. На свой ред, Daily Mail писа, че основният заподозрян за атентата е жена.  

"Сън" също твърдеше, че отровата е била синтезирана в лаборатория на Службата за външно разузнаване в Ясеново в Москва, докато The Times на практика едновременно съобщи, че отровното вещество е било произведено във военната научно-изследователска база в град Шихани в Саратовска област.  

В края на март служителите на британското външно министерство написаха в Туитър, че специалистите от лабораторията в Портън Даун категорично са установили руския произход на отровата. Това потвърди и тогавашният външен министър Борис Джонсън. По-късно специалистите от Портън Даун завявиха, че не са успели да установят източника на отровата. След това туитът на Форин офис изчезна. 

Превод и редакция: БЛИЦ