Тодоровден е подвижен църковен празник. Той винаги се отбелязва първата събота след началото на Великденските пости и тази година се пада на 23 март.

Това е един от първите пролетни празници народния и православния календар.

На този християнски празник, известен още като Конски Великден или Тодорица, се почита Свети Теодор Тирон, както и конете и хората, чийто живот е свързан с тях - коневъдци, конни състезатели.

Имен ден празнуват всички, които носят името Тодор, Теодор, Теодора, Тодора, Тодорка и производните им.

Макар и не толкова голям светия покровител, Свети Тодор заема важна част от народните обичаи и е важен за всички пролетни ритуали, за смяната на зимата с пролетта и свързаното с нея плодородие.

Според народните представи, на този ден Свети Тодор обхожда на своя кон пролетното поле да провери дали растат посевите.Сетне забива копието си в земята, връзва за него коня, съблича девет кожуха и отива при Бога, за да моли за лято.

Затова народът свързва Тодоровден най-вече с надеждата за плодородие. Свети Тодор съблича девет кожуха и на бял кон отива при Бога да измоли лято.

Във връзка с изградената представа за светеца на този ден стават надбягванията с коне.

Освен с кушиите, празникът е известен с още много обичаи, които мъжете и жените си разделят. 

Какво се прави на Тодоровден и кои са задължителните ястия, които присъстват на трапезата на този ден, вижте в jenata.blitz.bg.