Човешкият нокът може да разкрие впечатляващо количество информация за здравословното състояние на тялото. Промени в техния вид и структура могат да сигнализират за протичаща инфекция, отравяне или хронично заболяване.

Но не всички забележими промени в ноктите са симптоми на здравословни проблеми. Някои от тях, като появата на бели точки или линии върху отделни нокти са нормални явления и в огромна част от случаите са напълно безобидни.
 
Официалното название на тези промени в оцветяването е левконихия, познато и като „млечни точки“. Съществуването им е забулено в множество псевдомедицински митове: много хора твърдят, че млечните точки се дължат на дефицит на протеини или на жизненоважни минерали като желязо, цинк и калций, на чернодробни и бъбречни заболявания и др. Това обаче са само предположения и не съществуват общоприети, достоверни медицински данни, които да ги потвърждават.
 
Обикновено, белите линии и точки по дължината на нокътя се дължат на претърпяна механична травма. Най-вероятната причина е лек удар с или в твърд предмет, който бързо се забравя в забързаното ежедневие. 
 
Дори да остане незабелязан обаче сблъсъка наранява подлежащата нокътна матрица (лунула или нокътен корен). Нараняването може да наруши процеса на формиране на нови нокътни клетки, което оставя видим дефект върху новоформираната тъкан, под формата на белезникаво-бели петна с различна форма и степен на обезцветяване.
 
Ноктите растат с около 3,5 милиметра месечно, което обяснява бавната поява на петната. С течение на времето, петната не се преместват към върха на ноктите, а самите нокти израстват, пренасяйки и белега от травмата със себе си. 
 
В този най-вероятен случай, белите петна не бива да будят никакви притеснения. Научно доказаните случаи, в които те са наистина симптоми на здравословен проблем са много редки и често се съпътстват от други, по-очевидни симптоми.
 
При гъбична инфекция на ноктите, например, наблюдаваните петна са по-жълтеникави и бързо се забелязва структурно увреждане. Петната могат да са резултат и от инфекция, протичаща с много висока температура – когато организмът е под подобна заплаха, той може да пренасочи енергията си от по-маловажни задачи, като растежа на нокти, към по-наложителни – борба с инфекцията и поддържане на жизнените функции. Нокътният растеж може да пострада от това и да се наблюдават сходни с левконихията симптоми.
 
Още по-рядък, но важен случай е, когато се появяват удължени линии по всички нокти, познати като Линии на Алдрих-Мии. Те сигнализират за отравяне с олово, арсеник или други тежки метали, но настъпват около месец след отравянето. Наблюдават се и при онкоболни с назначена химиотерапия, както и при бъбречни увреждания.

ЧЕТЕТЕ ОЩЕ ВАЖНИ И ЦЕННИ СЪВЕТИ САМО В НАЙ-ПОЛЕЗНИЯ ЗДРАВЕН САЙТ ZDRAVE.TO


 

Източник: Puls.bg.