Д-р Румен Велев разкри пред в. "ДОКТОР" цялата истина за бактериалната вагиноза и как да се предпазим
“Бактериална вагиноза не може да се предаде от човек на човек чрез дрехите, плувния басейн и седалката на тоалетната чиния. Ако обаче не бъдат взети навременни мерки, инфекцията може да хронифицира, да доведе до възпаление на матката, а понякога до запушване на маточните тръби и съответно до стерилитет”, обяснява акушер-гинекологът д-р Румен Велев, изпълнителен директор на болница “Шейново” в София.
- Д-р Велев, какво е гинекологичното здраве на българката?
- Голяма част от жените в България неглижират гинекологичните профилактични прегледи, което е огромна грешка. Българката обикновено посещава гинеколог, когато вече има оплаквания. Ежегодният гинекологичен профилактичен преглед е от изключително значение за здравето на всяка жена. Истината е, че всяко заболяване, което е установено и лекувано навреме, не е страшно и има възможност за успешно лечение. За съжаление, липсата на информираност в повечето случаи води до късно диагностициране на проблемите.
Пример за това е, че едва при 30% от жените с рак на маточната шийка случаите се “улавят” в начален стадий, когато има шанс за пълно излекуване. А той е втората по честота форма на раково заболяване при жените във възрастта 15-44 г., като данните за нашата страна са два пъти по-високи в сравнение със западните европейски страни.
Тревожна е и тенденцията към нарастване на броя на младите жени и девойки, които имат гинекологични проблеми. Чести са и възпалителните заболявания.
Какво представлява бактериалната вагиноза, кои са симптомите и какво лечение се прилага четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to
Последвайте ни
0 Коментара: