Четири държави са проявили интерес към българската ваксина, произведена от екипа на д-р Андрей Чорбанов в БАН. Това заяви самият той е парламента днес. Той уточни, че запитвания са дошли от една европейска страна, две далекоизточни и две близкоизточни държави.

"Има интерес от външни инвеститори, тоест можем да я продадем, но ще бъде обвинени, че сме направили всичко за пари", каза той.

За българската ваксина единственото, което остава, е да се проведат клинични изследвания - на стойност между 5 и 15 млн.лв. Екипът на д-р Чорбанов ще направи официално запитване към правителството и Министерски съвет дали ще подкрепи българската ваксина. Сега има два варианта - България да се интересува както всички останали държави от своите производства, но тя не иска, тъй като е по-лесно да се вземе одобрен продукт от Европейската агенция по лекарствата или да се продаде на друга държава, обясни той.

Иначе специалистът препоръчва българската ваксина да е за отделни категории хора - за рискови групи, за хора със съпътстващи заболявания - автоимунни заболявания, наднормено тегло.

Андрей Чорбанов даде за пример, че Турция ваксинира със собствен продукт, Испания е направила ваксина, Виетнам две, Иран, а Куба три - те са закупени от държавите им и се използват.

"Моето желание е много голямо българският производител на ваксини "Бул био" да си върне позициите, продавахме в цял свят, защото биопроизводството е специфичен тип, а не фармакологичен", посочи Чорбанов. Той отново разясни, че българската ваксина е био и в нея има ръчен труд, за което се изискват професионалисти.

На въпроса за преболедувалите дали да си поставят ваксината - лекарят каза, че е индивидуално и посъветва всеки, който се колебае - да си изследва Т-клетъчен имунитет, който ще покаже.

"Омикрон" е много по-заразен от предишните варианти, коментира още имунологът и уточни, че винаги ще дойде следващ вариант, затова мерките трябва да са насочени към здравната система, екипировка за реанимации и готовност на кадри и хора.