Кризата с К-19 заличи огромна част от парите, които гурбетчиите изпращат в България
Средствата, пращани към страни с нисък и среден доход, ще намалеят със 19,7 процента до $445 милиарда
Икономиките в развиваща се Европа се готвят за рязък спад в парите, плащани от емигрантите обратно вкъщи. Нови данни на Световната банка показват, че средствата, които ще бъдат пратени към Европа и Централна Азия, ще намалеят с 28 процента през 2020 г. заради икономическата криза, пише Emerging Europe, цитирана от money.bg.
Прогнозираният спад, който би бил най-големият в скорошната история, е заради спад на заплатите и заетостта сред мигрантите, които традиционно са по-уязвими по време на икономическа криза.
Средствата, пращани към страни с нисък и среден доход, ще намалеят със 19,7 процента до $445 млрд. - сериозен срив на важен източник на приходи за много уязвими домакинства.
Изследвания сочат, че тези средства намаляват бедността в подобни страни, подобряват храненето и са свързани с по-високи разходи за образование и с намаляване на детския труд.
"Тези средства за жизненоважен източник на доход в развиващите се страни. Икономическата рецесия, причинена от коронавируса, нанася щети върху възможността емигрантите да пращат пари у дома и заради това е важно да съкратим времето за възстановяване в развитите икономики", посочи президентът на Световната банка Дейвид Малпас.
Въпреки че общият им размер ще намалее, потокът на тези средства ще стане още по-важен за споменатите държави.
През 2020 г. се очаква, че преките чуждестранни инвестиции ще спаднат с над 35 процента.Черна гора, Молдова, Грузия, Армения и Украйна са сред страните, които ще бъдат засегнати най-тежко.
В тези държави средствата, изпращани от емигрантите обратно у дома, представляват над 10 процента от БВП.
През 2019 г. Украйна е страната, която е получила най-много средства в региона - почти $16 млрд. Най-големият дял идва от Полша (около две трети), Чехия, Русия, САЩ и Великобритания.
Последвайте ни
0 Коментара: