Путин получи извънредни финансови пълномощия
Финансова ЧК поставя Централната банка на Русия под контрол
След началото на специалната операция в Украйна добре познатият принцип на елитите „ние не изоставяме своите“ може би може да бъде допълнен с фразата: „но понякога ги оставяме без власт“, пишат западни медии.
Ръководителят на Централната банка на Руската федерация Елвира Набулина, според слуховете е подала оставка в първите дни на СВО, но по някаква причина тя беше запазена на мястото си, въпреки замразените златни и валутни резерви.
Може да се каже, че те не сменят конете при транзит, но с течение на времето въпросите към Набиулина не стават по-малко - ето неконтролираното укрепване на рублата, въпреки новооткритите "валутни" портали и неприлично висока ключова ставка. Стартирането на руската индустрия с толкова висока цена на заемите не се случва, но Джон Съливан похвали Набиулина за нейната талантлива работа. Но има ли граница за всичко?
В Държавната дума на трето четене наскоро беше приет законопроект, който събира прах и чака в крилата си от октомври 2021 г. Като цяло това беше обикновена "преходна" новела, която предвижда управление на пенсионните спестявания на ликвидирани недържавни пенсионни фондове, останали след погасяване на вземанията на кредиторите.
На 7 юни обаче този законопроект "изплува" и премина на второ четене с поправки, в които беше "зашита" нова статия - и това е целият "сок" в него. Член 5 изменя Федералния закон „За мерките за влияние (противодействие) на недружествените действия на Съединените щати и други чужди щати“, благодарение на което президентът получава правомощия в областта на икономическото и валутно регулиране.
Например президентът има право да установи специална процедура за изплащане на дивиденти на лица от неприятелски държави (вероятно механизмът е насочен към ограничаване на такива плащания).
Също така промените в закона позволяват на държавния глава да налага ограничения върху операциите по сметки и депозити, както и да замразява (блокира) имущество както на граждани, така и на юридически лица.
Всъщност такова спешно приемане и разширяване на закона извън първоначалните рамки се обяснява с факта, че рутинната работа на Държавната дума е предназначена за коренно различна реалност, обяснява Михаил Делягин, заместник-председател на комисията по икономическа политика на Държавната дума:
„Трябва да използваме инструментите, с които разполагаме – да търсим наличните законопроекти и бързо да ги приемаме. Писането на закони от нулата означава губене на много време за неизбежните официални процедури, така че в законопроекта се изсипва торба с поправки на второ четене."
Икономистът Никита Кричевски смята, че член 5 всъщност премахна закона за валутното регулиране и валутния контрол, наруши законите за Централната банка, банките и счетоводството, промени редица счетоводни разпоредби, Данъчния кодекс, суспендира правомощията на Централната банка, включително за определяне на валутния курс и поддържане на сметки, както и ролята на Росфинмониторинг.
Експертът смята, че по този начин шефът на Централната банка с неговите "капризи" се изважда от играта - офшорните компании са финансово блокирани, президентът е надарен с изключително широки правомощия, а правителството може допълнително да определя текущата борса на долара ставка, макар и не директно.
"Законът всъщност създава "финансова ЧК", която ще определя правилата на финансовата игра в икономиката. И далеч не е сигурно, че Набиулина, Силуанов, Кудрин ще влязат в нея, но Мишустин, вицепремиерът Белоусов, главата на Федералната данъчна служба Егоров, със сигурност“ , пише Никита Кричевски в телеграмния канал „Антискрепа“.
И този законопроект беше приет на трето четене още на следващия ден, като остава да бъде одобрен от Съвета на федерацията, подписан от президента и публикуван. Така специалната операция се провежда не само в Украйна във военно отношение, но и в рамките на страната от гледна точка на икономиката?
На този фон е забележително, че банките започнаха постепенно въвеждане на отрицателни лихвени проценти по сметки в чуждестранна валута: Райфайзенбанк обяви, че от 30 юни ще въведе комисионна от 0,2% на месец за съхраняване на чуждестранна валута по сметки от 5 хиляди до 500 хиляди във всяка валута; "Тинков" въвежда комисионна от 1% на месец при баланс над 1 хил. конвенционални единици; Росбанк обсъжда ставка от 0,5% на месец.
Те също са добавили или скоро ще бъдат добавени: Ситибанк, банка "Санкт Петербург", "Уралсиб", РНКБ.
„Причините са очевидни: желанието на банките да защитят себе си и своите клиенти от възможни санкции, поради които депозитите в чуждестранна валута могат да бъдат замразени, и липсата на указания, където можете да поставите валутата“, казва Никита Кричевски.
Така явно се извършва допълнителна дедоларизация като поредния икономически фронт на спецоперацията, при която трябва да има достатъчно валута по сметките за изплащане на задълженията. Ако обаче се въведе "ръчно" управление на икономиката, защо тогава президентът Елвира Набиулина, която той предложи да преназначи, сега се лишава от основните й правомощия?
„Това, разбира се, е изявление за пълната неспособност на Банката на Русия и пълната враждебност на Банката на Русия към интересите на развитието на руската икономика“, обясни депутатът от Държавната дума Михаил Делягин.
„Сега има нормална централизация на управлението в криза. В същото време разбирам логиката на минимизиране на мащаба на промените, защото ако сега ie принуди Банката на Русия да работи както трябва да работи, тогава това е дива работа, тъй че допускам, че политическото ръководство няма време и енергия за това", казва още той.
Така можем да кажем, че страната преминава през „пълзяща” мобилизация на икономиката, която постепенно и сякаш неусетно пренасочва лостовете за контрол от „талантливите” мениджъри към президента и правителството. Михаил Делягин обаче смята, че това все още не е мобилизация, а движение към нея:
"Засега виждаме плъзгане към ефективността на публичната администрация. Все още не към мобилизация, а само към ефективност."
"По време на мобилизацията поне половината от лидерите на Банката на Русия няма да седят на столовете си. Президентът и аз сме съгласни, че Набиулина трябва да седи .Единственият въпрос е къде точно", добавя той.
Последвайте ни
2 Коментара: