Средната заплата в IT сектора мина психологическата бариера от 3 бона
Въпреки че държи най-високата абсолютна стойност обаче, заплатите в отрасъла не са първенци по темп на нарастване за миналата година
Въпреки че държи най-високата абсолютна стойност обаче, заплатите в ИТ отрасъла не са първенци по темп на нарастване за миналата година. Това се пада на сектора "Образование", където средната брутна работна заплата през декември достига 1499 лв. Така тя расте с 14,8% за годината и с 16,9% през четвъртото тримесечие спрямо година по-рано.
На второ място остават финансови и застрахователни дейности, където заплатата се покачва с 13,9% в хода на годината, за да достигне 2273 лв. през декември. По този начин те са сред най-високоплатените дейности за последното тримесечие, заедно със сектор "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" с 2269 лв. и "Професионални дейности и научни изследвания" с 1942 лв.
През изминалата година заплатите в публичния сектор са нараствали по-бързо от тези в публичния, като в хода на 2019 г. те са нараснали с над 17% до 1416 лв. За сравнение, тези в частния са се покачили с 11,8% до 1327 лв. от януари до декември.
Тези динамики не са учудващи, предвид факта, че например депутатските заплати се покачиха до почти 4248 лв., а заради надбавката за прослужен стаж тази сума може да нарасне над 5 хил. лв., стартовата заплата на премиера и председателя на парламента е почти 6400 лв., а на президента - почти 8500 лв. Последните стойности не включват надбавката за стаж, която е 1,6% годишно.
Най-ниска заплата през последното тримесечие са получавали служителите в сектора "Хотелиерство и ресторантьорство" - 774 лв. брутно, а малко повече са възнагражденията в "Селско, горско и рибно стопанство" (1037 лв.) и "Административни и други спомагателни дейности" (1051 лв.) и "Строителство" (1075 лв.).
Последвайте ни
5 Коментара: