Теодора Захариева: Даваме директора на ракова болница на прокурор

https://blitz.bg/intervyu/teodora-zaharieva-davame-direktora-na-rakova-bolnica-na-prokuror_news27491.html Blitz.bg

Ще протестираме докато директорът на Специализираната болница за активно лечение по онкология доц. Петранка Троянова не подаде оставка. Ако някой си мисли, че болницата му е бащиния, много е сбъркал, категорична е онкоболната Теодора Захариева, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Тя осъди Министерството на здравеопазването за нанесена увреда, в резултат на неснабдяване с животоспасяващи лекарства. В онкологията има регламентирана корупция с вътрешен правилник, казва тя в интервю за Агенция БЛИЦ.

- Г- жо Захариева, пациентските организациите се противопоставиха на преструктурирането на столичната Специализирана болница за активно лечение по онкология, с което Клиниката по химиотерапия се трансформира в отделение по вътрешни болести, какво ще последва сега?

Утре ще организираме протест от 9.00 ч. в двора на ракова болница, а ако времето е студено ще се преместим в сградата, защото не можем да позволим еднолично да се правят реформи в тази болница, те удрят върху основна единица в сферата на онкологията. Това е нашият повод, за да подкрепим самата онкология, защото ако за някой са приоритет надграждане на административни сгради, за нас приоритет е авторитетът на лекарите, на болницата. В тази болница се провеждат доста клинични изпитвания на лекарства върху болни в трета фаза на онкологични заболявания и за доста от пациентите това е последен шанс. Явно някой незапознат със здравната терминология в страната, не осъзнава как при извършването на такива реформи, трябва да се смени акредитацията на болницата, което автоматично ще остави пациентите без лечение поне за две години. Това е много страшно и не можем да приемем, че директорът на болницата доц. Петранка Троянова като предприема такива стъпки мисли за нас.

- А запознати ли сте с нейните мотиви, за да тръгне на такава промяна?

Няма мотиви за това. Възмутени сме, че здравният министър Евгений Желев прояви такова отношение към казуса онкология. Неговото министерство е принципал на болницата, а от 31 януари тази година болницата е университетска болница.
Много са нещата, които търпяхме, търсихме дипломатичните форми на контакти, но резултат от това нямаше и сме длъжни да предприемем тази драстична мярка, защото искаме да се лекуваме тук, да виждаме лекарите, надеждата в очите им.

- Кога и откъде разбрахте за готвеното преструктуриране?

Светът е малък в сферата на онкологията. Лекарите са и наши приятели, те знаят, че това нещо ще се разбере рано или късно и заради това споделиха с нас, че ще има структурни промени. Нищо повече не казаха, но оттам нататък ние научихме какво ще се случи, ако се реализират тези идеи на доц. Троянова. Може би администрацията и ръководството на болницата се дразни от това, че ние сме едни знаещи и питащи пациенти, но сме принудени да сме такива. Ако някой си мисли, че тази болница му е бащиния, много е сбъркал.

- Откога са проблемите в болницата?

Откакто беше назначена за изпълнителен директор доц. Троянова. Освен това има издадени документи с невярно съдържание и днес ще внесем сигнал в прокуратурата. Има разминавания между протоколи, уведомителни писма, разминаване на дати и събития. Жалбата до прокуратурата е, за да се установи дали всичко това се е случило по надлежния ред.

- Разполагате ли с данни за злоупотреби с пари?

Ще искаме пълна ревизия на тази болница и от държавния финансов контрол. Ще направим всичко възможно, за да защитим сегашната акредитация на болницата, защото ако тази структурна промяна се осъществи две години болните ще са на улицата.

- Колко пациенти ще бъдат засегнати от промяната?

6 000 пациенти годишно минават оттук. Около 20 човека е целият персонал в клиниката по химиотерапия. Направих справка и се оказа, че вчера при 36 легла, са обслужени 51 пациенти. Ние пациентите сме много толерантни един спрямо друг, съгласни сме да лежим по двама на легло, за да получим терапията. Доц. Троянова трябва да се интересува от това как да увеличи легловата база на клиниката, защото има недостиг. Но явно това е въпрос на приоритет, на гледна точка. Сега болницата има директор, който не може да се справи с тази ситуация в болницата и утре ще настояваме за нейната оставка. Ще излезем с една декларация, която ще внесем в Министерството на здравеопазването и ще помолим за сетен път министър да освободи доц. Троянова и да назначи конкурс за нов директор на болницата
Винаги сме били безкрайно деликатни, но този път ще бъдем дръзки. Няма да допуснем промяната, защото министерството ще доставя лекарства, но кой лекар и коя сестра ще стои тук, след като няма да има клинична пътека, по която да се оформя работната му заплата. Или пациентите трябва да плащат клиничните пътеки. За химиотерапията тя е 150 лв., за лъчетерапията е 650 лв., операцията е 700 лв., а ако няма и лекарство, не искам да смятам.

- Лекарите в болницата достатъчно ли са?

Доц. Троянова освободи доста специалисти под претекста, че са в пенсионна възраст, но не назначи нови. Тези които останаха в момента изнемогват, защото пациентите не намаляват, а за съжаление е точно обратното. Освен това заплахата от непрекъснати промени оказва влияние и се стига до психическо напрежение, затова и напускат.

- Проблемите с доц. Троянова само заради планираното преструктуриране ли са?

Ако сега влезете, не може да минете по коридорите без да минете на касата и да оставите поне 50 лв.

- На какво основание се плащат тези пари?

На основание разписан вътрешен правилник от доц. Троянова.

- За какво отиват тези пари, нали се плаща по законово установения ред, повечето пациенти постъпват с направления?

Потребителската такса тук са пари, които се взимат само за издаването на амбулаторен картон. Посещението в кабинета на който и да е лекар не може да стане без да се заплати предварително. Това е нещо, което доц. Троянова следи много строго. Аз съм един от пациентите, които винаги, когато са ме попитали къде да отидат болните хора, съм ги пращала в Националния онкологичен център, от две години насам се чудя какво да им препоръчам. Не мога да ги пратя тук и след това да ми кажат – “Олекнах с 200 лв.”. Ако дойдете с направление и сте от провинцията, ще бъдете записан за изследвания след 20 дни, ако платите кеш ще бъдете обслужен веднага. Ако сте пациент, който пътува от Кърджали или Хасково, или откъдето и да е другаде, какво ще направите?

- Това не е ли манипулация?

Това е тотална манипулация и е разписано във вътрешния правилник на болницата. Приоритетно се обслужват хора, които плащат кешово. Тук вече се правят следоперативни дарения официално. Който е по-сербез не дава, но който е по-стресиран – дава, хората са с различна психика. Освен това се издават епикризи без задължителните изследвания по клинична пътека. Пациентите си плащат изследвания за естроген, прогестерон и ХЕР2, а беше война да се плащат от НЗОК. Масово епикризите се издават без изследвания по тези три основни показатели. Ако пък има разминаване в изследванията, те трябва да се направят още веднъж в Медицинска академия, където също се плаща.
За лъчетерапия се плаща 600 лв. Който от пациентите даде тези пари, се обслужва приоритетно, а онези които нямат възможност да го направят, чакат по 2-3 месеца. Лекарите, които не спазват тези вътрешните правила, биват атакувани.

- Какво според Вас представлява този вътрешен правилник, който очевидно ощетява болните с ниски доходи?

Регламентирана, разписана корупция. Много пъти съм се опитвала да разговарям с министър Желев за всички тези неща и на една от срещите ни, той даде положителен отговор, че ще направи проверка. Нищо не последва обаче, което ме кара да мисля, че това е държавна политика.

- Не се ли опасявате, че след като ми разказвате всички тези неща, доц. Троянова може да Ви съди за клевета?

Ако разписаният правилник е клевета, нека ме съди. Ако разминаването в датите е клевета, също нямам нищо на против. Не обичам да говоря за неща, които и не съм видяла с очите си. Администрацията е доста ловка, но винаги оставят вратички. Ако доц. Троянова иска да излезе с чест трябва да си подаде оставката.

- Докъде ще стигнете?

Стигнали сме до финала и няма да се предадем. Докато доц. Троянова не си подаде оставката и министърът не назначи нов конкурс, протестите ще продължават ежедневно.

- Сблъсквали ли сте се с обидно отношение от страна на институциите? Преди дни депутат от здравната комисия си позволи да подхвърли към млада жена от организация, която защитава правата на двойките с репродуктивни проблеми, оскърбителната реплика "като не става in vitro, да го пробваме in vivo /на живо/".

Нашата администрация не може да разбере, че идва момента в който гражданския контрол ще заеме своето място и прави всичко възможно това да не се случва. По–добре е обаче да го приемат доброволно, отколкото да им бъде наложен от ЕС. Не може в доклад на министъра до депутати да се пише, че догодина ще бъдат лекувани 18 хил. пациенти по-малко и министърът да ми говори, че не мога да анализирам данните. Имам инженерно образование и ако има нещо, от което разбирам, това са цифри.
Питате за in vivo..., на кръгла маса задавам всичките тези въпроси, касаещи онкоболните на Антония Първанова /НДСВ/ и питам какво ще направи тя за нас, отговорът й беше: “Ще затегнете коланите”. Как звучи затягане на колан на онкоболен - ако е здрав човек ще втали малко килограмите, а какво го чака човек, който е онкоболен. Не можем да търпим такива унижения. Дори и изтървал се този депутат трябва да бъде наказан. Това са толкава важни теми от нашето ежедневие, но не и от тяхното. Разликата е огромна. Подкрепям всяка една гражданска инициатива за контрол. Лечението не е само създаването на кръгли маси и издаването на брошури. Сутрин като гледам колко рекламни материали имам в пощенската си кутия и се питам колко пари са дадени за това за цяла София. Ами ако те бъдат похарчени, с цел реклама пак, но за фонда “Ин витро”, за лечение на деца в чужбина, за диабетиците, за онкоболните...

- Има ли недостиг на лекарства в момента?

Има едно напрежение в Градския онкологичен диспансер в София за един медикамент, но в момента тече преразпределение и той ще бъде пренасочен от тези диспансери, в които количеството е в повече.

- Страшна ли е диагнозата рак?

Въпрос на навик е. Шегувам се. Страшна е, светът се срива около теб, животът придобива други ценности, друго измерение. Този път не се избира, той идва и не знаеш кога и как ще свърши, не само за теб, но и за твоето семейство. Нека да се научим да се разбираме преди да тръгнем по този път.

Интервю на Камелия Цветанова, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай