На 23 ноември 2021 г. в КПКОНПИ е постъпило писмо от прокурор от Специализираната прокуратура, с което се изискват копия от подадените декларации за имущество и интереси от Кирил Петков, в качеството му на служебен министър на икономиката. Днес, 29 ноември 2021 г., исканите заверени копия са изпратени в Специализираната прокуратура.

Това съобщиха от антикорупционната комисия по повод информацията, че се удължава срокът на проверката във връзка с двойното гражданство на лидера на "Продължаваме промяната".

Според закона пред КПКОНПИ се подават само декларации за имущество и интереси. Комисията не приема и не съхранява декларации за несъвместимост. Те се подават пред органа по избора или назначението – в случая пред президента на Република България, напомнят от комисията.

Припомняме, че по-рано стана ясно, че срокът на проверката на Спецпрокуратурата по сигнала срещу бившия служебен министър и съпредседател на "Продължаваме Промяната" Кирил Петков във връзка с гражданството му, образувана на 24 август, е удължен и тя ще приключи до 15 декември, съобщава говорителят на Спецпрокуратурата Христо Кръстев, съобщава БТА.

Той добави още, че по случая се очакват документи от КПКОНПИ, а такива от Конституционния съд вече са били получени. След приключване на проверката наблюдаващият прокурор ще извърши преценка дали има достатъчно данни за извършено престъпление.

На 13 октомври от прокуратурата съобщиха, че е образувана преписка по казуса с канадското гражданство на Кирил Петков въз основа на "сигнал по електронната поща, съдържащ твърдения за извършено престъпление". Към преписката е била присъединена и жалба от гражданин, която съдържа идентични твърдения.

На 27 октомври Конституционният съд излезе с решение, с което беше обявен за противоконституционен указът на президента Румен Радев в частта, с която за служебен министър на икономиката е назначен Кирил Петков. Конституционните съдии посочиха в мотивите си, че "се налага категоричен и еднозначен извод, че освобождаването на Кирил Петков от друго гражданство - в случая от гражданство на Канада е настъпило след назначаването му за служебен министър".

Кирил Петков коментира тогава решението на съда като посочи: "Когато подписах пред нотариус своето волеизявление за отказ от гражданство на 21 април, предадох канадския си паспорт, платих си таксата, аз бях сигурен, че съм изпълнил своето задължение към Конституцията на България".

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!