Изборите за парламент и президент на 14 ноември ще са честни 30 процента. Това бяха първите коментари, които анализатори и юристи направиха, след като стана ясно, че Централната избирателна комисия (ЦИК) не върна пълната проверка на разписките от машините, въпреки фантомната техника от “Сиела Норма” АД, която се оказа в складове из София. А контролно ще се преброяват отрязъците във всяка трета секция.

“ЦИК гарантира на българските избиратели 30 на сто честни избори, но хората вече са разколебани относно сигурността на вота”, отбелязаха още експертите, цитиран от “Труд”.

Секционните избирателни комисии все пак ще броят контролно разписките от машините за гласуване, но това ще се случи в 1/3 от секциите, реши ЦИК след час и половина размисли и дебати на следобедното си заседание във вторник. Това ще засегне около 3000 секции, тъй като с машинно гласуване са общо около 9400. Членовете на ЦИК дебатираха и да решат отново да броят на 100 процента разписките от машинното гласуване заради ситуацията с близо 278 машини-фантоми, които се появиха изненадващо в складове в София. Но в крайна сметка бе решено това да се случи само в 1/3 от изборните секции с машини.

ЦИК имаше решение за пълната ревизия на протоколите от машините още преди скандала с машините-фантоми, но Върховният административен съд (ВАС) отмени това решение на членовете є след жалби на “Изправи се БГ! Ние идваме!” (ИБГНИ), “Продължаваме промяната” (ПП), “Демократична България - Обединение” (ДБ).

Шефът на “Сиела норма” Веселин Тодоров да бъде привикан за обяснения в ЦИК, решиха още комисарите на вчерашното си заседание. Обяснението, което Тодоров даде пред медиите е, че част от близо 400 устройства за гласуване, които не влизат в обществената поръчка щели да се използват за демонстрации за Грузия и Албания, а останалите за резервни части.

От ЦИК се възмутиха, че Тодоров давал уклончиви и разнопосочни обяснения.

Ерхан Чаушев попита: “Какви части ще се подменят в изборния ден. За какви резервни части става дума, след като гаранционното обслужване ще се прави след приключване на изборите”.

Димитър Димитров поиска Тодоров да каже и има ли още допълнителни машини в центъра за сервизно обслужване.

Севинч Солакова обяви, че на последния вот в някои машини е открит “нерегламентиран софтуер”, преди изборния ден. Матева призна, че е имало неодитиран софтуер на доставчика на устройствата “Сиела Норма”, но отрече това да е причинило проблеми.

Веселин Тодоров: Не сме длъжни да доставяме резервни части
След още 150 машини-фантоми, ясно е, че били общо около 400

Броят на допълнителните машини, извън устройствата, с които ще гласуваме на 14 ноември, е около 400. Това съобщи пред БНТ Веселин Тодоров, изпълнителен директор на фирмата, доставяща машините на изборите. Коментарът идва ден, след като още 150 машини бяха открити на склад на територията на Летище София. Допълнителните машини няма да се използват за предстоящия вот. Тяхното предназначение е да послужат за сервизна дейност или резервни части едва след изборите, ако някоя от машите се счупи в изборния ден. Тодоров поясни, че в договора с ЦИК няма клауза за резервни части, а за сервиз.

“Нормалното е не когато дойдат избори да разберем, че има счупени машини, а преди това да ги оправим, за да бъде за следващите избори всичко перфектно”, допълни по-рано пред БНТ Тодоров. Той даде и пример с изборите на 11 юли, когато около 100 машини са били повредени, а бройката на счупените устройства през април е била и по-голяма. “Ако непосредствено преди 14 ноември се установи, че някоя от машините е повредена, тогава устройството ще бъде заменено с една от резервните машини, но това ще стане с изричното нареждане на ЦИК”, поясни Тодоров.

“За изборите има 13 хиляди машини, които се ползват и ние трябва в 24-часов срок да ги ремонтираме или заменяме. Това е част от гаранционното обслужване. Съвсем резонно е да очакваме около 1-2% от тези машини да дадат някакъв дефект, проблем, например при транспортирането”, коментира Веселин Тодоров.

Припомняме, че зам.-председателят на ЦИК Емил Войнов съобщи на комисията, че от “Сиела Норма” са обяснили на 4 ноември, как “тези устройства са собственост на “Смартматик” и ще се използват за различни цели - демонстрации в Албания, демонстрации пред представители на Грузия, и сервиз, и за дейности между “Смартматик” и “Сиела”, несвързани с изборите в България”. А проверка, направена от “Труд”, установи, че идната година няма редовни избори в Грузия, а в Албания ще се гласува във втората половина.

Според Изборния кодекс
Може да се премине изцяло към хартиени бюлетини

Юристи коментираха, че ако ситуацията с машините-фантоми излезе извън контрол, то ЦИК може да реши изборите да се проведат с хартиените бюлетини навсякъде. За изборите на 14 ноември има отпечатани достатъчен брой бюлетини за вота за народни представители и президент-вицепрезидент. От ЦИК обаче все още се въздържат да отменят с решение вота с машини.

Става дума за казус, при който са налице “непреодолими външни обстоятелства”. Ето какво гласи текстът от Изборния кодекс в глава VII “Гласуване”, относно “Непреодолими външни обстоятелства при машинно гласуване”:

Чл. 269. (Доп. - ДВ, бр. 88 от 2020 г.) В случаите, когато поради възникнали непреодолими външни обстоятелства машинното гласуване се окаже невъзможно, секционната избирателна комисия уведомява незабавно районната избирателна комисия и Централната избирателна комисия. Гласуването продължава с хартиени бюлетини. Гласовете от техническото устройство за гласуване се отчитат, като се преброяват контролните разписки по чл. 268, ал. 5.