„Има такъв народ“ и ГЕРБ-СДС са с почти изравнени позиции за предсрочните избори на 11 юли. Разликата между двете партии, които се борят за победа на вота, е едва 0,2%. Това сочи изследване на "Галъп", направено в периода 3-11 юни сред 1012 пълнолетни българи, чрез интервю „лице в лице“ с таблети и поръчано от Българското национално радио (БНР).

Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. Изводите са от моментна снимка на електоралните нагласи. 

„Галъп“ отбелязва, че теренът на изследването (3-11 юни) е след санкциите „Магнитски“, но пък само частично улавя отказа на Слави Трифонов да се кандидатира за депутат. 

 

Галъп

 

Друга интрига е дали протестните партии ще имат мнозинство срещу ГЕРБ, БСП и ДПС. За момента данните показват, че това няма да стане, но тази възможност е реална, посочват от „Галъп“.

Още един интересен въпрос ще получи отговор на 11 юли - дали „Демократична България“ ще спечели достатъчно гласове, за да заеме някои от първите парламентарни позиции. Забелязва укрепване на резултата на партията, сочи проучването на "Галъп".

Четвъртата интрига е около това кои формации ще успеят да преминат бариерата за влизане в следващото Народно събрание. Най-големи шансове там има коалицията „Българските патриоти“.

„Галъп“ отбелязва, че в началото на предизборната кампания изходът започва да изглежда все по-непредвидим.

Общо 3,5% от интервюираните са завили подкрепа за други партии. Сред тях са формацията около Жан Виденов, тази на Цветан Цветанов, обединението около Петър Москов, „Атака“ и др.

Ако изборите бяха днес, онези, които се очаква да гласуват със сигурност, биха подкрепили кандидатите за места в парламента, както следва:
- „Има такъв народ“ - 21,2%,
- ГЕРБ-СДС – на 21%,
- БСП – 15,9%,
- „Демократична България“ – 12,1%,
- ДПС – 11,9%,
- „Изправи се! Мутри, вън!“ – 5,8%,
- „Българските патриоти“ – 3,5%,
- „Възраждане“ – с 2,7%, 
- партията на Васил Божков „Българско лято“ – 2,4%

Ако изборите бяха днес, 58,2% от всички запитани казват, че със сигурност биха гласували. 16,4% заявяват, че вероятно ще гласуват; 7,3% – вероятно няма да гласуват; 14,7% - със сигурност няма да гласуват. Има и малък дял, които не успяват да отговорят. Минимална част от участвалите в изследването биха гласували с „Не подкрепям никого“.

Проучването на "Галъп" е направено в периода 3-11 юни сред 1012 пълнолетни българи, чрез интервю „лице в лице“ с таблети и поръчано от Българското национално радио (БНР). Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 

В отделно проучване "Галъп интернешънъл болкан“ проверява отношението на обществото към санкциите по Закона „Магнитски“, оценката за служебното правителство и отношенията ни със Северна Македония. Изследването е проведено по поръчка на Българското национално радио (БНР). Данните са от независим, актуален, телефонен сондаж, проведен между 14 и 16 юни, сред 890 пълнолетни българи.

Като цяло санкциите се одобряват, макар и да няма особена обществена запознатост. 49,2% от анкетираните одобряват, а 31,6% не одобряват.

Първата оценка за служебното правителство е позитивна: 58% казват, че го одобряват, а 33,2% не го одобряват. Отношението към отминалото управление на ГЕРБ е сдържано и по-скоро негативно. 7,1% смятат, че то е напълно успешно, 19,8% - по-скоро успешно, 22,0% - нито успешно, нито неуспешно, 22,8% - по-скоро неуспешно, а 26,9% - напълно неуспешно.

70% са против отстъпки пред Северна Македония, на противоположното мнение са 19,3%. Останалите се колебаят.

Данните са от независим, актуален, телефонен сондаж, проведен между 14 и 16 юни, сред 890 пълнолетни българи от „Галъп интернешънъл болкан“, по поръчка на Българското национално радио (БНР).