След разпри и скандали орязаха броя на членовете на ЦИК
Това се случи, след като народните представители приеха текстове от Изборния кодекс на второ четене
Това се случи след като народните представители приеха текстове от Изборния кодекс на второ четене. "За" текста гласуваха 155 народни представители, "против" - 72 и "въздържали се" -2, с което той бе приет.
Депутатите приеха текст, според който членовете на ЦИК се намаляват на 15 души. В това число влизат председателят, заместник-председателите и секретартят. Те ще се предлагат от парламентарно представените партии и коалиции. Текстовете предвиждат целият състав на ЦИК да се назначава с указ на президента на републиката след публични консултации и процедура, определена от държавния глава.
Според досега действащия текст специализираният орган се състои от 18 членове и председателят, заместник-председателите и секретарят на Централната избирателна комисия се избираха от Народното събрание.
Дебатът по този текст бе започнат от Даниел Митов от ГЕРБ - СДС. Той призова депутатите да си дадат сметка, че е неразумно да се правят за толкова бързо време радикални промени в начина, по който се съставя ЦИК.
По думите му всички международни наблюдатели ни казват, че изборите досега са били легитимни. Даниел Митов заяви, че президентът е излязъл от конституционните си правомощия и попита дали всички са убедени, че ще бъде безпристрастен и независим в тази си роля.
"Уважаеми г-н Митов, репликата ми има два аспекта. Не търсете нещо, за да атакувате президента Радев", каза Крум Зарков в отговор на Даниел Митов. Той заяви, че с обсъждания текст не се увеличават особено правомощията на президента, тъй като и досега той назначава повечето от членовете на ЦИК.
Ива Митева от "Има такъв народ", която е и председател на Народното събрание и вносител на законопроекта, също направи изказване по текста. "Темата за ЦИК може би наистина трябва да се изговори днес. В момента ЦИК е в една много странна конфигурация и явно г-н Митов не е прочел Изборния кодекс и не знае как се назначава тя", заяви още Митева.
Цвета Караянчева от ГЕРБ - СДС обърна внимание, че Румен Радев е кандидат за президент. "Търси се увеличаване на правомощията на президента, който след 6 месеца ще бъде кандидат за президент. Всъщност така, както не подлежи на никакъв контрол, той може да си прави каквото иска с тази ЦИК. Искам да попитам какво се случва със секционните избирателни комисии и на какъв принцип ще бъдат построени те?", попита още Цвета Караянчева.
Тома Биков също се включи в дебата и каза, че ГЕРБ - СДС също имат интерес от тази промяна, защото след 6 месеца ще имат президент.
Георги Свиленски от БСП посочи, че ЦИК трябва да бъде сменена, защото тои орган 2019 г. не е видяла нарушение в това, че Бойко Борисов е бил шеф на президборен щаб и министър-председател.
Последвайте ни
9 Коментара: