Депутатите се завърнаха с гръм и трясък: ГЕРБ с ново предложение кой да е шеф на НС, а от ПП... БЛИЦ TV
Десислава Атанасова призова единствен критерий да е най-възрастният депутат
Депутатите започнаха нова процедура за избор на председател на 48-ото Народно събрание. След неуспешната процедура сутринта, при която на балотаж стигнаха Йордан Цонев от ДПС и Росен Желязков от ГЕРБ-СДС, бе дадена почивка. Това е четвърта поредна процедура в рамките на два дни.
По време на почивката от ГЕРБ-СДС заявиха, че ще оттеглят своя кандидат Росен Желязков. Вчера вечерта това направиха и от "Продължаваме Промяната" с оттеглянето на номинацията на Никола Минчев.
След като се върнаха в пленарна зала Кирил Петков взе думата и обяви 3 критерия, които са важни за ПП. От ПП критериите включват предишен опит като председател или зам.-председател на НС. Второ - човекът да бъде неконфликтна личност. Най-важното да се издигнат кандидати, които имат високо обществено доверие.
Съвсем спокойно и в конструктивен дух, предлаганите критерии, две от тях, не мога да разбера как да ги измерим. Политиката е конфликтно поле, конфликт на тези, политики, на визии за устройства на държава и общество.
Един вид всички тук някакъв вид сме конфликтни личности и това е нормално в политиката да има сблъсък . Не знам как се измерва този конфликт. Високо обществено доверие, не знам кой е прага. всички сме хора с някакво обществено доверие след като сме избрани. Отново казвам добронамерено конструктивно. На мен тези критерии са трудни за постигане.
Това каза Даниел Митов от ГЕРБ от парламентарната трибуна, коментирайки предложението на Петков за нови критерии за избиране на председател на Народното събрание.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова също се обърна към народните представители с ново-старо предложение кой да бъде председател на Народното събрание. Ето какво каза тя от трибуната на парламента:
Аз бях от хората, които настояваха дебатите да продължат, когато има съгласие от председателите. Очевидно това не се случи.
Моля да бъдем извинени от българските граждани, че повече от 30 часа водим един и същ дебат.
Много, много трудно и с много компромиси, ако имаме сили да ги постигаме. Не искам да звуча назидателно. Това, което часове наред постигахме в разговорите си бе, че не всеки от нас е готов в някакви отстъпки.
ДБ вчера предложи някакви отстъпки.
Ние, макар че осъзнавахме, че това не е част от Конституцията, подадохме ръка в търсене на консенсус. Дори аз поздравих ПП тази сутрин, за оттеглянето на Минчев, защото бе отстъпка, след това оттеглихме и нашата номинация, макар че духът на парламентаризма следва партията, събрала най-много гласове, да получи поста.
На последния председателски съвет предложих да се обединим и да търсим съгласия по критерии, лишени от политическата пристрастност, оценени извън логиката как се формират парламентарни мнозинства и дали ще се подкрепя правителство, защото НС е блокиран втори ден
Първото ми предложение е, след като не може да намерим консенсус, е да изберем най-възрастния, като това предложение бе обективирано, че той ще има зам. председатели и българският парламент ще може да взема решения. И това не бе прието категорично.
Второ предложение да заложим на вариант, при който първата и втората политическа сила оттеглят, и ние го направихме, да изберем третата – номинацията на Цонев. Това също не събра необходимото мнозинство на председателския съвет.
И сега сме поставени пред същия въпрос. Какво правим оттук нататък, като че ли не си даваме сметка, че повече от 30 часа нямаме напредък,. Хубавото е, че тонът ще бъде без грубости, без взаимни нападки. Това обаче ще ни изведе ли от правилата за избор.
На критериите, предложени от г-н Петков и г-н Минчев нямаше да бъде избран.
Аз отново заявявам, че последният опит, който трябва да направим да превъзмогнем политическото и собственото си его е да мислим как ше преодоляваме противоречията помежду си.
Вчера Рашидов няколко пъти каза: Колеги, мислете!“. Аз предлагам да се обединим около фигурата на този, който може, макар и формално да изпълни от части изискванията в духа на Конституцията.
Изхождайки от тезата, че всички постъпвайки в НС може да нямат опит, а най-възрастният има поне житейски опит. Предлагам ви това да е единственият критерий. Всеки да оцени своята позиция, защото това, което трябва да направим е да покажем смелост, зрялост и лидерство. В противен случай, всички сме ненужни", посочи Атанасова.
След нея думата взе Асен Василев:
"Напълно се присъединявам към тона, който зададохте. Смятам, че това е най-накрая тонът, който всички ние трябва да възприемем в НС. Конструктивен и всеки да може да предлага аргументирано и да отстоява позицията си.
Причината ние да предложим промяна в правилата за избори е, защото видяхме, че за съжалени по традиционните правила, които са били ползвани от последните парламенти и не са променени, парламентът не успя да излъчи председател.
В 47-ото НС успяхме да излъчим председател по същите тези правила. Това, което Конституцията залага, е най-възрастният сред нас да открие едно почетно заседание и на третия час на това заседание НС да избере председател, който да има желанието, способен е и може да ръководи залата по начин така, че тя да прави това, което очакват хората, да прави закони и да ръководи, като най-висшия орган на държавата, живота на хората.
Този парламент за съжаление се очертава кратък. Ако по този въпрос не можем да постигнем съгласие, как ще се търсят мнозинства за по-тежки задачи. За нас е важно начело на парламента да е човек, да има опита да ръководи парламента ефективно.
В тази зала има хора с този опит. Затова го предлагаме като критерий, не за нещо друго. Това няма как да се запише в критерий в правилата, но нека да го приложим. Митов каза, че е трудно да се прецени кой не е конфликтен. По-лесно може да се прецени кой е конфликтен, което веднага дисквалифицира мен като кандидат. Това е истината.
Можем да изберем човек, който няма да взривява залата. Затова моят апел към всички тук е нека за краткото съществуване на този парламент да помислим кой е човекът, независимо от партийната принадлежност, който да направи така, че този парламент да не е загубено време за България. Този човек трябва да има уменията и познанията, защото за една седмица, две седмици, месец е трудно се натрупва това познание.
Съвсем различено е да избереш Минчев със съзнанието, че парламентът ще изкара пълен мандат и в момента. Апелът ми към всички в тази зала е нека да изберем човек, който ще направи този парламент продуктивен. Това е единствената мисъл зад двата критерия, които ние заложихме. Може да ги приемете, може да ги отхвърлите, но това е нашият апел към вас.", посочи той
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
18 Коментара: