В зимни условия и при очакван сняг много шофьори, след като паркират автомобила си, решават да "вдигнат" чистачките си, като ги отлепят от предното стъкло. Други обаче са точно на обратното мнение. Всички смятат, че са прави, но в крайна сметка някой бърка. Кой е той? Този въпрос задава Днес бг.

Практиката да се вдигат чистачките след паркиране на автомобила през зимата е въведена преди много години. Аргументите на шофьорите са ясни – вдигнатите чистачки не замръзват към стъклото, върху тях не остават лед и сняг. Следователно гумената им част няма да пострада при замръзване на предното стъкло. Освен това се намалява рискът от излизане от строя на целия механизъм, ако чистачките бъдат задействани, докато са замръзнали. Общо взето – логично обяснение.

Само че доводите срещу подобно действие също звучат доста убедително. На първо място редовното вдигане на чистаките и държането им в такова положение е вредно за целия механизъм като цяло. Разхлабва се пружината, която трябва да държи чистачката прилепнала към стъклото. Така след време се оказва, че гумената част не почиства както по-рано. И дори нейната смяна с нова не решава проблема по никакъв начин, тъй като пружините вече са увредени.

Всъщност опасността от увреждане на перата (гумената част) при чистене на лед е доста преувеличена. Този елемент се износва много по-бързо при контакт с пясък или други абразиви, които се полепват по стъклото по време на движение. А и така или иначе перата се налага да се сменят често. Така че "вдигането" на чистачките е доста съмнителен подход през зимата.