Храната, която ядат космонавтите, може да влезе в менюто на всеки българин, и то само срещу 4-5 лева на порция. Космическият рецептурник се поддържа от БАН от повече от 30 години, а България е третата страна в света, която е започнала да произвежда такива храни. Сред тях са супи, сарми, лютеница, боза, плодове и зеленчуци.
Всеки, който иска да яде лиофилизирани продукти – т.е. продукти, от които е изтеглена водата, за да станат „космически“, може да направи поръчка в Института по криобиология и хранителни технологии.

Всъщност космическите храни са сублимационно изсушени или още лиофилизирани - чрез предварително замразяване на материала и след това изсушаването му.

Т.е. от тях се изтегля влагата, но в същото време се запазват хранителната им стойност, минерали и полезни вещества. Това обясни пред доц. д-р Илиана Начева от института. Тя е и ръководител на лабораторията по лиофилизация и специализирани храни, в която се случва това „готвене“ за космическите условия.

Тя и колегите й бяха приготвили мостри, които всеки можеше да опита на Научно парти в „Музейко“ в София -  междугалактическа разходка, на която бе изложен поднос с изсушено (лиофилизирано) сирене, плодово мляко, ягоди, праскови, кайсии, сливи. Когато им се сипе вода, те връщат нормалния си вид. Но в института и в лабораторията, която доц. Начева ръководи, първо ги замразяват, а после им изтеглят и водата – докато в тях не остане едва от 2 до 5% влага.

Така например порция сирене от 100 грама, след всички тези процедури, става едва 10-15 грама. За всеки, който желае да си поръча космическо сирене, за този грамаж, ще плати 4-5 лева, поясни доц. Начева. Но ако поръчката включва продуктът да бъде набавен от института, цената вече е друга. Тя зависи и от поръчаните количества.

Засега основните клиенти на лиофилизираните продукти са алпинисти и спортисти, на които им трябват храни с дълъг срок на годност. А когато са преминали през това замразяване и сушене, те издържат до 5 години и повече.

Въпреки славното минало и факта, че България разработва тази технология, към момента зад орбита не ядат от българския рецептурник.
Напоследък потребители на този рецептурник са и вегетарианци.

Наскоро момче спортист занесъл риба в лабораторията да я изсушат. Трябвало му, за да яде само чистия протеин. В този случай той платил само за машината за самата лиофилизация. Ръководителят на „космическата“ лаборатория обяснява, че всеки може да донесе приготвена от него храна или купена от магазина, стига в нея да няма мазнина.

Така до платото с изсушените космически плодове и млечни продукти, в специални пакетчета в  интерактивния музей учените бяха подредили варен боб, сармички, лютеница, боза. Последните две реално са на прах, а бобът буквално се хрупа. Те са поставени в три слоя алуминиево и полиетиленово фолио, затворени под вакуум или с инертен газ.

Източник: vesti.bg