Вулканите, въпреки последните изявления на еколозите, не са основната причина за замърсяването на въздуха с въглероден двуокси. 

Това съобщава на сайта си научно-изследователската група Deep Carbon Observatory

Над 500 учени от 40 страни по света са провели мащабно изследване на парниковия ефект и са установили, че природата в него няма пръст.

По данни на климатолозите, заради вулканичните процеси в атмосферата постъпват между 280 и 360 милиона тона CO2. Това е между 40 и 100 пъти по-малко, отколкото се изхвърля от човечеството. 

Отбелязва се, че само през 2018 година във въздуха на Земята има 37 гигатона повече въглероден двуокис именно заради антропогенното въздействие. 

Това опровергава мнението на редица скептици за това, че дейността на човека не оказва видимо влияние върху биосферата. 

"Климатичните скептици действително посочват вулканите като основен източник на емисиите на CO2, но това не е така", каза Мари Едмондс, професор от Куинс Колидж в Кеймбридж. 

Отбелязва се, че основен виновник за глобалното затопляне, както и преди, си остава човекът. 

Антропогенните емисии на въглероден двуокис са толкова големи, че през последните 10-12 години техният обем сумарно възлиза на такова количество, което се е натрупало в атмосферата след падането на астероида, убил динозаврите, а именно между 425 и 1400 гигатона.

Учените припомнят, че нарушаването на въглеродния баланс на Земята е една от основните причини за масовото измиране преди 65 милиона години. 

Превод и редакция: БЛИЦ