Учени казаха как се лекува стрес с музиката на Вивалди
За да изследват ефектите на класическата музика, изследователите избраха широко използван модел на организма – рибата-зебра
За да изследват ефектите на класическата музика върху стреса, изследователите избраха широко използван модел на организма – рибата-зебра. „Изборът на този вид се обяснява с факта, че той е социален вид, а изолацията, дори за кратко, ги кара да имат изразено тревожно поведение и невроендокринни реакции“, обясни един от авторите на изследването, професорът на Държавния университет в Санкт Петербург и Югозападния университет (Китай) Алан Калуев.
По време на експеримента рибите бяха разделени на две групи. Всеки индивид беше изолиран от останалите за 24 часа, което е довело до значително увеличаване на нивата на стрес. На една от групите е пускана музика на Вивалди два пъти на ден с обем от 65–75 децибела.
Проведените след тези 24 часа поведенчески тестове показали, че рибите от първата група имат много по-малки нива на стрес. Изследователите предполагат, че това е повлияно от музиката, включена на рибите.
„Обогатяването на околната среда с класическа музика може да се използва като алтернативен анксиолитичен фактор, който облекчава безпокойството, страха, свързаното напрежение и подобрява емоционалното благополучие“, каза Калуев.
Според учените този метод може да се приложи и при хората. „Очаква се ефектът да бъде не по-лош от приемането на хапчета, които често се възприемат зле от организма.
Сходството на реакциите при рибите и хората подчертава еволюционно древния характер на това явление, което може да е важно за биологична обосновка на немедикаментозна стресова терапия".
Последвайте ни
0 Коментара: