Преди 3 години "Възраждане" влязоха с 4,3%, сега стоят стабилно с 13-14%. Отдолу влизат две нови формации - колкото беше "Възраждане" преди 3-4 години. Има тенденция. Тя е обща на това да набъбва процента на анти-глобални формации. Тя е много очевидна, дължи се на тоталния отказ на системните партии да направят правителство и тя само ще се задълбочи. 

Това каза политическият анализатор Кристиян Шкварек пред Нова тв. 

"Предупреждавам ги, да. Тази тенденция се случва на Запад. Ако не го направят и влезе десета формация, която ще се казва "ЛЪК", после формация "КОПИЕ" и тези ще увеличат процентите си", каза още той. 

"Това, което виждаме, изяснява кой трябва да поеме пряка отговорност за правителството - това са ГЕРБ и ПП-ДБ. Всяка партия трябва да прояви максимално уважение. ПП-ДБ трябва да участват в разговор с ГЕРБ и формиране на правителство да се преследва с първи мандат. Трябва да приемат, че този процес трябва да е легитимиран от ГЕРБ.

Вместо "равноотдалечен" премиер, може да е "взаимно приемлив". ГЕРБ не трябва да натрапва свой партиен кандидат за премиер. ГЕРБ трябва да привлече трети, ако не и четвърти. Избирателите на ИТН трябва да се уважават и тяхната позиция е да има надпартиен премиер и без ярки политически фигури", допълни още проф Малинов.

БСП внимателно избягваше тази тема. 

"Наистина ли си правим илюзии, че може да има правителство без ДПС - Ново начало. Няма нужда да робуваме на нещо, което не се е случило още", допълни Аврамов. 

Димитър Ганев вкара важен нюанс. 

"Да се концентрираме върху резултатите. Това, което се вижда е, че "Възраждане" не качва. Като че ли е стигнала потенциала си. Къде излизат алтернативите? Не е точно в тяхното поле. Ивелин Михайлов и "Величие" нямат такова отношение към ЕС и НАТО. Не трябва да се забравя историята на Радостин Василев. Тази алтернатива, за което говори г-н Шкварек, то е едно поле, но е нюанс.

Този антиевропейски и антинатовски вот стигна своя потенциал. Голямото поле за алтернатива не е антиевропейско, т.е. запазваме участието си в тези два блока но с нюанси миграция, Зелена сделка и война в Украйна. 85% от българите не искат мигранти в страната. Над 70% не искат да се затварят мариците. Над 70% са против военна помощ за Украйна. По тази линия ще върви следващото управление", обясни той.