Няма да е чудно и няма да е драма, ако се появи новия вирус в България, смъртността му е доста по-ниска от нормалния грипен вирус. Не би трябвало да има никаква паника. Даже и да има заразени хора, виждаме, че системата е не само подготвена, а свръх подготвена, взимат се много сериозни мерки.

Така бившият вицепремиер Ивайло Калфин оцени в "Денят на живо с Наделина Анева" по Канал 3 действията на българските власти пред заплахата от коронавируса.
 
"Той е сериозна заплаха, защото е нов, все още няма за него ваксина и не се знае какви са ефектите. Мерките са свръх мерки и така трябва да бъде, за да не ни изненада с по-тежък вариант. Към момента, мисля, че се прави всичко възможно да няма такава зараза", посочи още Калфин.
  
По негова преценка мерките, предприети от българските власти, не са взети късно.

"Мисля, че се реагира прозрачно и публично, за да няма плашеща информация, прави се предварително, както и трябва. Важно е действително да има готовност, за да може да реагира здравната система, към това са насочени действията на премиера", е оценката на Ивайло Калфин.
 
Цената, макар и висока, ще трябва да се плати, убеден е той, дори ако се наложи НОИ да изплаща непланирани суми за евентуална карантина на много българи заради коронавируса.

"Бюджетът на НОИ така или иначе е значително субсидиран от държавата. Такъв извънреден масов разход, ако се наложи много хора да са под карантина, не е предвиден в бюджета и, естествено, ще бъде компенсиран допълнително", поясни Калфин.
 
Според него няма как хората да бъдат принудени да си вземат годишен отпуск вместо болнични заради вируса.

"Възникна въпрос дали да ползват отпуск - разликите са много, изключвам, че годишният отпуск се дава на един работещ, за да се възстанови, а не да пази карантина, съвсем друга е целта му.
 
От чисто финансова гледна точка при отпуск човек си получава заплатата, но при болнични е по-различно - след третия ден се заплаща от НОИ. Мисля, че не е справедливо да искат от хората да си ползват годишния отпуск - той се ползва по желание, не може да бъдат притискани от никого. Няма как да накарат човек насила да си ползва този отпуск. Ако е принудително мероприятие, държавата трябва да го наложи и съответно да го заплати", подчерта Ивайло Калфин.
 
"11 милиарда е сумата за пенсии в НОИ, не е драма, че не са предвидени сумите (за карантина за коронавируса) в бюджета - да, ще е по-скъпо, ако много хора останат вкъщи под карантина, но такива вируси се отразяват всеобхватно, и борсите падат".
 
Ивайло Калфин обърна внимание, че цял свят вече плаща високата цена на новия вирус.

"Вирусът вече се отразява на световната икономика - на търговията с Китай, отразява се на фондовите борси. Новият вирус създава несигурност, внася несигурност на финансовите пазари, и за нея се плаща, тя си има цена. Огромни са разходите в Италия, например: да се постави под карантина цял град, да се спре на практика икономиката, децата да не ходят на училище. Да, има цена този вирус", подчерта икономистът.
 
По думите му "този, който пусне пръв ваксина за този вирус, ще спечели много пари". "Предполагам, че някои фармацевтични компании са вече много напреднали. В предишни варианти на подобни психози, като свинския и птичия грип, тези вируси са вече нещо нормално", припомни Ивайло Калфин.