През изтеклите седмици в публичното пространство се появи поредица от прелюбопитни информации, свързани с икономическия екип на служебното правителство, в който влизат двамата харвардски възпитаници Асен Василев – министър на финансите, и Кирил Петков – министър на икономиката. В търсене на истината вестник „Галерия“ провежда свое разследване.

Как и кога започва всичко

Обвита в тъмнина, тайната харвардска група получава допир до властта и до разработването на финансово-икономически схеми още през далечната 2009 г., когато министър на икономиката, енергетиката и туризма е уволненият по-късно от Бойко Борисов Трайчо Трайков.

„Когато аз бях министър, съставихме екип от хора извън министерството, които работеха програма заедно с нас по икономическото развитие и тогава Кирил Петков и Асен Василев бяха част от този експертен екип“, споделя Трайков пред столичен вестник.

Тайният външен харвардски екип по това време има и съмишленици и по образование, и по разработване на схеми и в самото министерство. Възпитаници на същото Харвардско бизнес училище тогава са заместник-министърът Евгени Ангелов, уволнен по-късно отново от Бойко Борисов, както и Борислав Стефанов, който ръководи Българската агенция за инвестиции.

По късно става ясно, че Кирил Петков е кум на Борислав Стефанов. В този период тайният екип прави първите си стъпки в сферата на управлението и усвояването на европейски средства, като се обучава и във възможностите, които дава Законът за насърчаване на инвестициите.

Следите остават

През 2013 г. Асен Василев е назначен за първи път на висок държавен пост от президента Росен Плевнелиев и става служебен министър на икономиката, енергетиката и туризма. По това време неговият харвардски приятел Евгени Ангелов е съветник на държавния глава и вероятно е лобирал, изтъквайки „качествата“ на Асен.

Тогава се сформира бърз екип от заместник-министри и съветници. Заместник-министър с най-голям ресор е Виолета Лорер, която в момента е отново заместник на Василев, но във финансовото министерство. Европейските фондове се управляват от заместник-министър Ирена Младенова, бивш съветник по същите въпроси на Евгени Ангелов.

В този период предприемачът Кирил Петков е изпълнителен директор на „Волаком“ АД. На 29 май 2013 г. Асен Василев издава сертификат за инвестиции клас „Б“ на дружеството на своя харвардски приятел Кирил Петков. В резултат на издадения сертификат Национална компания „Индустриални зони“ ЕАД прави сделка с дружеството за имот в индустриалната зона в Божурище. Сделката се финализира чрез нареден търг, като условие по търга е наличието на сертификат за инвестиция.

Тогава директор на държавната компания е Валери Андреев, който подписва сделката, а понастоящем за награда е назначен за съветник на Кирил Петков и именно той осъществява проверките в управляваната от него през 2013 г. компания.

Ресорен заместник-министър по сделката е Виолета Лорер, чийто съпруг отново е назначен в момента за съветник на Кирил Петков и ръководи групата за проверка на ДКК и язовирите. Съвсем случайно в схемата участва и четвъртият харвардски възпитаник, Борислав Стефанов, който, като шеф в Агенцията за инвестиции, подготвя сертификата за инвестицията. Вероятно бързата и коректна работа по сертификата е провокирана и от кума му, настоящ служебен министър на икономиката.

Харвардските схеми в този период не свършват дотук. Като служебен министър на икономиката, енергетиката и туризма, Асен Василев пръв разработва финансовите схеми по програмата JEREMY заедно със своята заместник-министърка Ирена Младенова. Той шумно прокламира идеите за фондове за рисков капитал и стартиращи предприятия, като разработва документациите и правилата за участие.

По-късно съпругът на Виолета Лорер – Даниел Лорер, управлява такъв фонд. Това е фондът „БрайтКап Венчърс“, като основната част от средствата, или 20 млн. евро, са рециклиран ресурс от програмата JEREMIE на Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ). Това става не без помощта и на следващия служебен министър Васил Щонов, който сега е номиниран за член на надзорния съвет отново от Кирил Петков или от съветника му Даниел Лорер. Заместник по еврофондовете на Щонов тогава пък е Ирена Младенова.

Проверките на Петков и конфликтът на интереси

 Валери Андреев, като шеф на групата за проверки в Национална компания „Индустриални зони“, трябва да провери и сделката, която е сключил на база на подписания сертификат от Асен Василев за инвестиция на „Волаком“ АД, където настоящият министър Кирил Петков е директор. Изпълнението на Сертификата трябва да бъде потвърдено от новоназначения обратно шеф на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев, който се оказа замесен и в източването на язовири, като шеф на борда на предприятието за управление и стопанисване на язовири.

Дали това ще стане – вече е ясно. Валери Андреев, който е и съветник в Министерството на икономиката, едва ли ще провери сам себе си. Това няма да се случи и от експертите на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), които са на подчинение на Асен Василев и Виолета Лорер.

Стамен Янев едва ли би проверил и той сделка на прекия си началник Кирил Петков. А дали проверките ще са обективни след тези обвързаности? Още по-тежък е конфликтът по проверката на Държавната консолидационна компания (ДКК) и язовирите.

Председател на групата за проверка е Даниел Лорер, който заедно с експерти от АДФИ трябва да провери компанията. Така, от една страна, той е шеф на работната група с експерти от АДФИ, а от друга – съпругата му Виолета Лорер, назначена от Асен Василев, ръководи ресорно същите експерти от АДФИ. Връзките в сделки, в схеми с евросредства се разширяват и при наредените проверки от служебния кабинет.

А колко обективни ще са те? Нещата се заплитат и с още една новоназначена съветничка на Кирил Петков, която участва в проверките. Това е бившата заместник-министърка на Трайчо Трайков Даниела Везиева, която е и колежка на Евгени Ангелов. Даниела Везиева е била директор в борда на Института по маркетинг, който в момента е дъщерно дружество на Държавната консолидационна компания.

По времето, когато е била заместник-министър, тя е наредила на дружеството да наеме апартамент, който тя да ползва без пари. Нещо повече, за нейния период на управление дружеството не внасяло дължими вноски към държавния бюджет, доказано с доклад от АДФИ.

Какво ни готвят на гърба на бизнеса

Днес Харвардската организирана приятелска група отново е в действие, при това натоварена с висши държавни функции като важна част от служебния кабинет, назначен от президента Румен Радев.

Наглед хрисимите момчета подготвят източването на поне 170 млн. лв. от бизнеса към собственото си лоби и собствените джобове. Както беше официално вече обявено от служебните министри Асен Василев, Кирил Петков и вицепремиерът по икономическите въпроси Гълъб Донев, антикризисните мерки вече нямало да бъдат безвъзмездни средства, а щели да са кредити и финансови инструменти.

Икономисти и финансови специалисти препоръчват да наблюдаваме как ще процедират Кирил Петков и Ирена Младенова с целия остатъчен ресурс от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, както и REACT EU, които са на стойност поне 170 млн. лв. и са предвидени за безвъзмездно подпомагане на засегнатите от кризата бизнеси.

За това има одобрение от ЕК и средствата под формата на грантове трябваше да стигнат до българския малък и среден бизнес. Източници на медията информирали, че сумата ще набъбне до половин милиард лв., като се съберат и редуцират средства от други европейски програми и фондове. В момента Харвардската организирана приятелска група предвижда всичките средства да се насочат към кредити и финансови инструменти.

Схемата вече е в действие – Асен Василев и заместничката му Виолета Лорер са подготвили пакет от документи за решение на Министерския съвет да променят структурата на управление на Фонда на фондовете, който е към Министерството на финансите и се управлява от надзорен и управителен съвет, които управляват 1 млрд. европейски средства, предвидени под формата на финансови инструменти, част от които са и антикризисни.

Първата стъпка ще бъде освобождаването на надзорния и управителния съвет и назначаването на тричленен съвет на директорите, от свои хора. Предвижда се и консултативен съвет, какъвто институт в Търговския закон няма, а това е и в противоречие с нормативите за управление на европейски средства. С първата стъпка се цели овладяване на Фонда на фондовете.

Втората стъпка ще се осъществи от Кирил Петков и Ирена Младенова, които ще пренасочат средствата, предвидени за бизнеса, към Асен Василев, Виолета Лорер и респективно към Фонда на фондовете.

Оттам нещата са ясни. Лорер, като ресорен заместник-министър, с новото ръководство на фонда ще преразпределят средствата към свои хора от организираната приятелска група. Очакваме Министерският съвет да приеме такова решение, като бъде назначен консултативен съвет от представители на фондовете за рисков капитал и асоциацията на тези фондове.

Припомняме, че Асен Василев, като служебен министър на икономиката, енергетиката и туризма през 2013 г. пръв разработва финансовите схеми по програмата JEREMY заедно със своята заместник-министърка. Съпругът на Виолета Лорер – Даниел Лорер, управлява такъв фонд. Отношение към същия фонд има съпругата на Евгени Ангелов, който пък управлява фонд „Силвърлайн Партнърс“, част от Фонда на фондовете.

Средствата за него са осигурени от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ към Министерството на икономиката, където в момента Даниел Лорер консултира министъра на икономиката Кирил Петков.

Така Консултативният съвет към Фонда на фондовете, който ще бъде създаден, се очаква да бъде с близки до нашите хора експерти като Даниел Лорер, Евгени Ангелов и други от същото лоби. Дано не се окаже като с номинираните за членове на надзорния съвет на ББР, свързани с банки на украински олигарси, или пък работили бюро до бюро с издирваната в цял свят криптокралица Ружа Игнатова.

Скандалните въпроси

Разследването на вестник „Галерия“ повдига следните особено значими въпроси:
Намира ли се служебният министър Асен Василев в тежък конфликт на интереси с европейски средства със своята заместник-министърка Виолета Лорер и съпруга й Даниел Лорер, понастоящем съветник на служебния министър на икономиката Кирил Петков?

Отговаря ли заместник-министърът на финансите Виолета Лорер за Фонда на фондовете, включително и за такива, подобни на този, в чието ръководство е съпругът й?

Вярно ли е, че Даниел Лорер е привлечен като съветник на Кирил Петков и му е възложено да проверява търговските дружества от системата на Министерството на икономиката, както и да структурира нови финансови инструменти, които впоследствие да управлява?

Вярно ли е, че членът на одитния комитет на Българската банка за развитие (ББР) и предложен от Кирил Петков за член на надзорния съвет на ББР бивш служебен министър на икономиката и енергетиката – Васил Щонов, е предложил и разпоредил на всички държавни дружества да сключат договори за цесия срещу сконто за вземанията си от КТБ по време на управлението си? Възможно ли е сконтото, което е различно в дружествата от енергетиката и икономиката, да е довело до корупция?

Натрупал ли е опит предложеният за член на надзора на ББР Валентин Михов в украинска банка, собственост на олигарх, който представлява интерес за американските власти?

Бил ли е привлеченият за съветник и член на комисиите за проверка на търговските дружества от системата на Министерството на икономиката Валери Андреев в ръководството на Национална компания „Индустриални зони“ ЕАД по време на управлението на Асен Василев?

Сключил ли е същият договор с Кирил Петков и дружеството му в Индустриална зона „Божурище“ на базата на сертификат от Агенцията за инвестиции, управлявана тогава от Борислав Стефанов, чийто кум е Кирил Петков?

Укривал ли е данъци при продажбата на фирмите си служебният министър на икономиката Кирил Петков? Разчитал ли е на настоящия шеф на НАП Румен Спецов да не бъде санкциониран?

Вярно ли е, че като съветник и проверяващ на търговските дружества от системата на Министерството на икономиката Кирил Петков е привлякъл бившата заместник-министърка от партията на Меглена Кунева ДБГ Даниела Везиева, която в качеството си на председател на Съвета на директорите на Института по маркетинг не е изплатила сериозни суми, дължими към бюджета, и е разпоредила търговското дружество да й плаща наема на апартамента в София?

Вярно ли е, че Стамен Янев, номиниран от ДБГ за изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ), е проверяван за нереализирани инвестиции за гражданство на чужди лица, за които той е издал удостоверение?