Преди точно две години няколко национални телевизии и други медии направиха репортажи за нерегламентирано сметище в покрайнините на Дулово.

Причината камерите да се озоват там, бяха воплите на живеещите в района, които неведнъж се оплаквали на управниците в общината.

Те от своя страна посрещали жалбите им с разбиращо кимане и куртоазни формални приказки, но без на практика да предприемат нищо.

Именно заради това проблемът с тоновете боклуци, сред които живее част от населението на Дулово, стигна до медиите. А на кмета на града д-р Юксел Ахмед се наложи да вземе отношение. И въпреки обещанията, които даде пред камерите, проблемът с нераглементираното сметище остава нерешен.

Хората продължават да тънат в смрад и мизерия, а идеята за видеонаблюдение и физическа охрана, които да дебнат за нарушители, е все още мираж, оплакаха се пред БЛИЦ хората, чиито къщи са насред прахоляк и отпадъци.

„Сложиха една предупредителна табела и толкова.

Нищо друго не е направено. Няма ни камера, ни охрана.

Поне сме благодарни, че след репортажите спряха да изхвърлят мъртви животни, защото просто не се дишаше от мърша!

Продължават да се изхвърлят обаче всякакви други боклуци, страхуваме се, че децата ни ще се разболеят!“.

Това разказа пред наш репортер един от живеещите на улица и сред инициаторите на репортажите преди две години. За разлика от тогава обаче той се притеснява името му да бъде оповестявано публично.
 
„Един път правих връзка с медиите, втори път правих – идваха, снимаха... нищо не се случи. И сега, ако пак трети път аз се появя в медиите... не знам, страхувам се, че може да имам проблеми“, разказва мъжът.

Той работи в една от местните фирми, за които чистосърдечно признава, че е абсолютно зависима от настоящата управа, и ако се окаже неудобен – моментално може да си изгуби хляба.
 
Той е един от тези, които живеят със семействата си на улица „Първа“, в края на която се намира сметището. Въпросната територия е регламентирана като торище, но през годините там е изхвърляно какво ли не.
 
„Каквото се сетите – от битови отпадъци и стари мебели, през строителни отпадъци та чак до мъртви животни“, разказва живеещ на улицата.

И добавя, че неговата къща е на пет метра от въпросното нерегламентирано сметище, а смрада през лятото била непоносима.
 
Независимо от това, че журналистическите репортажи са свършили част от работата на кмета – да постреснат нарушителите, проблемът си остава.

Тонове строителни отпадъци се изсипват, а преминаващите камиони разнасят пушилката.

„Не можем нито да си прострем дрехите, нито да отворим прозорците – толкова е прашно. Имам едно дете, сега чакам да ми се роди и второ. Страхувам се, че ще се разболеят в тези условия на живот!“, споделя живеещ до сметището.
 
Както навсякъде, така и в Дулово, по закон всяко събаряне трябва да е придружено с план за безопасност и здраве на обекта.

Подаденото заявление в общината се съгласува и съответно възложителят е задължен да извози отпадъците до регламентираното за целта сметище в Силистра.

Запознати с материята коментираха, че една подобна процедура струва от порядъка на няколко хиляди лева и за това се минава на лесния вариант – всичко се изсипва край улица „Първа“.
 
Местни хора, пожелали анонимност, твърдят, че това трудно може да мине без мълчаливото съгласие на водещи фактори в общината. Хората дават примери с различни възложители на обекти, които са в негласни уговорки.

По този начин им се прави услуга, а те остават длъжници – до момент, в който идва случай да засвидетелстват своята благодарност...
 
Страхът и мълчанието, съгласието и безропотното следване на установените практики, са начин на живот в Дулово.

Малцина са хората, които открито застават с имената и лицата си, и говорят за нередностите в общината.

Това са предимно хора, на които не само им е дошло до гуша, но вече няма какво да губят, защото просто вече не са зависими.

Като например две дами, които изпратиха официално писмо до БЛИЦ, за да разкажат, че са без работа и години наред чакат да им бъдат изплатени заплатите от общинското дружество в ликвидация „Общински гори“.

Те от своя страна разкриха пред наш репортер, че добили смелост да го направят, след като прочели писмото на бившия финансов контрольор в Община Дулово Красимир Йоргов, който разкри за извършени недължими плащания от бюджета на общината.

До неговото писмо пък се стигна, след като на редакцията ни бе предоставен доклад на АДФИ за злоупотреби в направление „Образование“ към Община Дулово.
 
Очевидно е, че сигнал подир сигнал – страхът на хората започва да се пропуква и един след друг да разказват за проблемите си.

Мнението, което битува сред хората е, че иначе образованият и интелигентен кмет на общината – д-р Юксел Ахмед, стои едва ли не като марионетка, а други му дърпат конците и съответно – решават какво да се случва в Дулово.
 
И когато става дума за потайности, нередности и страх от разкриването им, трябва да се спомене, че особено интересно е положението в болницата в Дулово.

От разказите на жителите на града става ясно, че дори прокуратурата се е поинтересувала за част от дейностите, които се развиват на територията й.

Всички наематели са били привиквани, за да се установи кой какъв наем плаща – сметнато на квадратен метър.

Информациите, които достигат до БЛИЦ са, че е имало подозрения, че са налице фрапиращи разлики – в зависимост от това, кой как стои в очите на силните на деня. Дали е така или не е – работа на компетентните органи е да преценят.
 
Интересно стои и въпросът с бизнеса в Дулово.

Както навсякъде в по-малките общини, така и там колкото по-нагоре си в хранителната верига, толкова по-облажен си.

Ето така например пирамидално стъпаловидно надолу се получава една любопитна илюстрация: кмет - неговия шофьор – съпругата му. Въпросната съпруга има фирма, сред чиито дейности е бизнес с кафе-машини.

По думите на дуловчани фирмата разполага с над 200 автомата, а всички кафе-машини в болницата са именно на това дружество.

„Някои хора подценяват тази ниша, но това не е чешми, които капят, а които текат!“, образно обяснява ситуацията един от живеещите в Дулово.
 
Орлин ФИЛИПОВСКИ, БЛИЦ