Ето номинациите на основните партии в столицата и големите градове СПИСЪК
Макар предизборната кампания още да е далеч, лидерските обиколки отдавна са в ход
В разгара на номинациите за влизане в парламента започна масовото тестване в партиите с ПСР за отрицателен корупционен вирус и наличие на достатъчно антитела за лоялност.
Докато по-малките партии още стягат отборите си, то големите вече са наясно с водачите на листи поне в половината региони. В тях ГЕРБ залага на успешни министри, БСП - на верни хора на Корнелия Нинова, а ДПС - на членове на новото си партийно ръководство. Изненадите ще са главно по линия на гражданската квота.
Макар предизборната кампания още да е далеч, лидерските обиколки отдавна са в ход.
Джипката на Борисов обикаля от Сливница до Гоце Делчев, Нинова навестява Варна и Плевен, Карадайъ събира областни и общински структури в Лудогорието. Последните наставления на Борисов към актива съдържат забрана на кметовете на ГЕРБ да участват в листите, задължителна гражданска квота и запазени места за коалиционния партньор СДС.
Появи се хипотеза, че в списъците ще попадат и хора на Гергьовден. Чака се сериозно проветряване откъм близки на Цветанов.
Стратегията на Нинова е да бори управляващите по места с младите си лъвчета, с доказаните биткаджии и с нови женски лица. В червените листи също ще има прочистване от вътрешнопартийни врагове, най-вече свързани с Гергов.
Синьо-червената битка в най-големите градове е доста по-очертана. И на тези избори се очаква да бъде спазена традицията за лидерско състезание в 25-и многомандатен избирателен район в София, където водачи на листите ще бъдат Бойко Борисов и Корнелия Нинова.
За 23-тия район, включваш източните софийски квартали, водачи най-вероятно ще са вицепремиерът Томислав Дончев и новата червена зам.-председателка Ирена Анастасова, която замени Кадиев в парламента, а сега ще заеме и мястото му на номер едно в листите за традиционния му регион.
Голяма изненада за 24-ти МИР готви ГЕРБ, затова и БСП не бързат с окончателното решение. Отминалите събрания дават превес на кандидатурите на столичния лидер Калоян Паргов и на шефа на предизборния щаб Георги Свиленски. Но Нинова упорито лансирала соцдепутата Димитър Данчев. Макар че за него има и други планове.
Без изненада, Борисов отново ще е начело в Пловдив. Битката за избираемите позиции обаче тече с пълна сила. Очаква се плътно зад лидера да е шефът на парламентарната комисия по култура и медии Вежди Рашидов.
Твърди се още, че с големи шансове са областният управител Дани Каназирева, заместник-министъра на култура Амелия Гешева, както и председателят на СДС Румен Христов.
Далеч по-неясна е листата на БСП. Повече от несигурно е мястото на досегашния водач Иво Христов, а едно от спряганите имена е това на председателя на тракийското дружество Георги Йорданов. Едва ли партията ще замени професор с доцент. Още повече, че на Нинова й трябва боец, който да обедини разделените пловдивски структури.
За малко се завъртя името на познат човек от Изпълнителното бюро - Кристиан Вигенин, но той бързо опроверга слуховете с пост във Фейсбук.
От него обаче стана ясно, че кандидатурата му за парламента е една от неясните. Твърдението му, че иска да остане в стария си регион рязко контрастират със зачестилите совалки в Ямбол на началника му - зам.-председателя на БСП Атанас Зафиров. А провалените му очаквания и за Велико Търново показват, че въпросът не е дали да е парламента, а къде точно.
Предизборната кампания в Бургас ще мине под знака на познатите лица на двете големи партии. Депутатът Ивелина Василева, един от най-верните хора на кмета Димитър Николов, по всичко личи, че пак ще мери сили с дългогодишния водач на червените - Петър Кънев.
Морският сблъсък ще е във Варна, където БСП-лидерката Корнелия Нинова се очаква да поведе листата след партийните боричкания в града. Срещу нея ГЕРБ вади едно от най-силните си остриета - Вежди Рашидов. Досегашният водач на морската листа - спортният министър Красен Кралев, също се изправя пред сериозно предизвикателство, но в крайдунавски град.
Той отива да тушира конфликтите с Цветановите хора в Русе, където ГЕРБ изгуби кметската надпревара. Бъдещето на дългогодишния водач на листата - Пламен Нунев, там не е ясно.
На фона на промените около ГЕРБ в Русе, Нинова реши да заложи на екипа, който спечели на изборите през 2019 г. Крум Зарков първоначално е очаквал номинации в столицата, но след разговор с лидерката бързо се отказал от амбициите и подновил срещите си в крайдунавския град.
Видин също предвещава интересна надпревара с две синьо-червени рокади още в самото начало на годината. Дългогодишният областен координатор на ГЕРБ Владимир Тошев сдаде близо 15-годишната власт на 46-годишния Александър Матеев - дългогодишен член на партията в Брегово, където ГЕРБ успя да пребори БСП на последните кметски избори.
Филип Попов, един от любимците на Корнелия Нинова, пък напуска най-северозападния ъгъл на страната, за да защитава интересите на кюстендилския край в новия парламент.
Неговото място във Видин се очаква да заеме една от новите млади звезди - Димитър Данчев, който започна да блести с ярка светлина, след като оттегли номинацията си за шеф на партията с пламенна защита в полза на Нинова.
Най-обичаният младеж на партията кметът на Дряново Трифон Панчев, заслужено получава мястото на водач на листата в Габрово, където вече го очаква единодушната кандидатура на ГЕРБ - Томислав Дончев. Още едно младо червено лъвче се изправя срещу друг от политическите тигри на Борисов в Ловеч.
Зам. строителният министър Николай Нанков отново ще води ГЕРБ-листата в Ловеч, а конкурент най-вероятно ще му бъде плевенчанинът Стефан Буджев, който отстъпва мястото си в родния град на динозавъра в политиката Румен Гечев. Кандидатурата му е дюшеш за най-вероятния избраник на ГЕРБ Мирослав Петров, който ще гони реванш заради загубата на кметския вот в града-герой.
Най-голямата битка в Северна България се очертава Велико Търново. Партийното напрежение за листите там вече взима връх след анонса, че Цветанов ще пробва оттам да влезе в парламента. Неговото традиционно място като водач на листата в ГЕРБ се очаква да заеме здравният министър Костадин Ангелов, който вече направи знакова визита в града и обеща ускорено обновяване на белодробната болница.
Първоначалният слух, че Борисов е избрал за водач министъра на образованието Красимир Вълчев постепенно се опроверга, особено след зачестилите му прогнози за бъдещето на Стара Загора като град на информационните технологии. Най-вероятно той ще бъде водач точно там.
Нинова също още умува кой да поведе червените в бившата столица, след като стана ясно, че отдолу си искат Весела Лечева, а отгоре настояват за смяна. Хиперамбициозният Явор Божанков все още няма сили да се пребори с подобна конкуренция, така че, нищо чудно това да е втората листа, поведена от Георги Свиленски.
Очевидно въпросителната - ще успеят ли младите кадри на БСП да донесат жадуваната победа на левицата срещу дългогодишни политици, стои в много от региони на страната.
Смолян също е в тази група. Ако слуховете се потвърдят, че председателят Карадайъ ще поведе листата на ДПС, а шефът на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова отново ще е номер едно в списъците, то шансовете на красивото лице - Петя Михалевска остават малки, въпреки че се ползва с червения респект като дъщеря на един от най-успешните зам.-министри на БСП, с любовта на половинката си - неуморният кмет на Дряново и с протекцията на друга червена внучка - евродепутатката Цветелина Пенкова.
Доста по-големи са шансовете на младия, но вече кален в битки социалист Александър Симов, който сега най-вероятно ще е командирован в Благоевград. Там обаче далеч по-интересна е листата на ГЕРБ, в която водачът тепърва ще се посочва от Борисов, а шанс да запазят местата имат само отдалечените по условия от Цветанов досегашни народни представители - Стефан Апостолов от Симитли и Георги Динев от Петрич.
Симов с удоволствие изоставя досегашния си регион Кърджали, където ехото от вътрешнопартийните скандали в ГЕРБ е на път да прати досегашния водач Цвета Караянчева да мери сили в пловдивско с вечния водач на БСП - листата Манол Генов.
Кърджалийската организация е разединена, като назначените от Караянчева лобират пред софийската централа тя да запази мястото си, а областния - Никола Чанев, да е втори в листата, въпреки че мястото не е избираемо.
Друга част обаче споделят пред Борисов опасенията си, че ниския рейтинг на парламентарната шефка ще понижи резултатите и лансират името на съгражданката си Николина Ангелкова, областен координатор на ГЕРБ в Софийско.
Неяснотите в ГЕРБ в бастиона на ДПС са аналогични и с тези в БСП. Там думата отново има червеният ветеран Милко Багдасаров, който не иска да е депутат, но единственото име, което се споменава е отново на дъщерята на Димчо Михалевски, ако все пак не успее да се пребори с изборния лъв Дора Янкова за листата в Смолян.
Далеч по-безинтересни се очертават битките в Сливен, където отново ще се срещнат генералът Кольо Милев и министърът на земеделието Десислава Танева, Пазарджик - където външната министърка Екатерина Захариева ще води синята листа, а Христо Проданов - червената. А за над 10 от областите изненадите с водачите тепърва предстоят.
Предводителите на синьо-червените листи се очаква да получат окончателното одобрение до края на следващата седмица. А кои ще са опонентите им от ДПС, ще стане ясно малко по-късно.
През това време масовото партийно тестване ще продължи на пълни обороти, както и завъртането на предизборната рулетка.
Последвайте ни
7 Коментара: