Reuters разказа историята на Юруците - последните турски номади
Тази тенденция се наблюдава не само при юруците в Турция, но и при всички останали номадски общности по света. Индустриализацията и развитието на съвременното земеделие правят тяхния начин на живот на практика невъзможен.
Юрушките семейства прекарват по шест месеца в годината на път със своите кози, като през това време живеят в палатки, изработени от козя кожа. Всяка година в края на април семество Гобут тръгва от южната провинция Мерсин, за да измине 600 километра до северния регион Коня.
Те и стадата им пристигат през юли, а няколко дни по-късно започват обратното пътешествие.
Всяка вечер те разпъват палатковия си лагер и пускат козите да пасат около него. Само един член на семейството остава да пази стадото, заедно с четири овчарски кучета. Най-голямата заплаха са вълците, които юруците наричат "чудовища".
Фамилията се издържа изцяло от отглеждането на животните, които за тях не са стока, а спътници. От млякото се прави козе сирене, а по пътя те продават и една трета от животните в стадото.
Всяка коза си има име и се третира като член на семейството. Малките се транспортират в отделен товарен камион. Цялото ежедневие на юруците се определя от нуждите на техните животни.
Всички от семейство Гобут разполагат с мобилни телефони, а новини слушат единствено по радиото всяка вечер, преди да легнат да спят. Малкият син Юнус има специално разрешение да приключи учебната година по-рано, за да може през април да тръгне на път с родителите си.
Жената на по-големия му брат е родила първия си син тази пролет и няколко дни по-късно вече е била на паша с козите и с бебето на ръце.
Гюлай, която е единственото момиче в семейството, е завършила медицински маркетинг в колежа в Биледжик, но така и не успява да си намери работа в града и се връща към номадския живот. Разказва пред Reuters, че й липсват удобствата и социалния живот, защото юруците са съвсем сами сред природата.
Все повече юрушки семейства обаче се отказват от хилядолетните си традиции заради все по-тежките предизвикателства. Водата е оскъдна, а фермерите и жителите на населените места, през които минават, стават все по-враждебно настроени към тях. Понякога дори взимат техните животни като "заложници", за да ги принудят да напуснат земите им.
Последвайте ни
0 Коментара: