Христо Стоичков за първи път ще излезе на “Герена” в официален мач.  Той не го е правил до момента не само като треньор, но и като футболист. Довечера Ицо ще води Литекс от треньорската скамейка в дербито на “А” група срещу “Левски”. На 29 март тази година в Ловеч Камата прониза “сините” с 1:0 като наставник на “оранжевите” и ги отказа от титлата.

Когато на 22 декември 1985 година ЦСКА бие “Левски” с 3:1 на “Георги Аспарухов”, Ицо е наказан и поради тази причина не излиза на “синия” стадион. Камата е сред санкционираните от ЦК на БКП футболисти, взели участие в “черния финал” за Купата на България, игран на 19 юни същата година – 1985-а. Стоичков излиза с №11 в скандалната среща, заменяйки в титулярния състав лекуващия тежка контузия Стойчо Младенов. Той е сред главните действащи лица при екшъна край тъчлинията откъм сектор “А”.

Заради наказанието той пропуска още две дербита - на 31 август 1985 (2:1 за Левски на "Армията") и на 27 април 1986 година (2:1 за Левски - финал за Купата на България). Санкцията му е намалена и Стоичков се завръща отново на терена на 30 април 1986 година в Сливен, където ЦСКА гостува за мач от турнира за Купата на Съветската армия.

Като футболист Ицо има 13 участия във вечното дерби с червения екип. Балансът е положителен – 7 победи, 2 равенства и 3 загуби. Вкарвал е 6 гола, като четири са в един мач.

Първото му попадение е на 30 май 1987 година. ЦСКА бие с 1:0 “Левски” и става шампион. Ицо е точен в 80-ата минута. С красив и прецизен удар той изпраща топката зад гърба на Борислав Михайлов.

На 11 май 1988 година ЦСКА печели убедително срещу “сините” с 4:1 и печели Купата на България. Стоичков открива резултата още в 6-ата минута, когато изненадва отново Боби Михайлов. В 13-ата минута Николай Илиев изравнява, но малко преди почивката Любо Пенев е точен от дузпа и “армейците” повеждат с 2:1. “Левски” прави отчаян финален щурм, но ЦСКА удря още по-силно на контраатаки. Над всички е Петър Витанов, известен като Патрика. Той забива два феноменални гола от далечно разстояние за крайното 4:1.

След последния съдийски сигнал и преди награждаването зевзекът Стоичков бъзика левскарите и по-специално Борислав Михайлов. Камата визира двата гола на Витанов. “Живи ли сте след тия бомби, а?!” – крещи той към Боби и останалите в синьо.

На 1 октомври 1989 година е върхът на сладоледа за участията на Ицо във вечното дерби. Той вкарва знаменитите си четири гола за крайното 5:0. Трифон Иванов открива в края на полувремето, а през втората част Камата е точен в 49-ата, 55-ата, 61-ата от дузпа и в 76-ата. Заяждането от негова страна продължава след последния съдийски сигнал. “Ей, цървули сини, нахраних ли ви, а?! Ама малко ви беше, малко!”. В съблекалнята Стоичков проявява учудващо нервност. Всички се радват на победата, а той беснее и рита по скамейката: “Кво се кефите, бре, трябваше осмица да им сложим. Осмицааа! Друг път я ни се отвори втори път да ги размажем!”

Естествено, Ицо има и неприятни моменти срещу “Левски”. В дебюта си в дербито влиза като резерва при загубата с 1:3 – март, 1985 година.
На 13 февруари 1988 година “сините” разбиват с 3:0 ЦСКА на “Армията” в осминафинал за Купата на Съветската армия. При 0:2 Стоичков изпуска дузпа. Няколко дни по-късно – на 6 март, той играе в един крайно интересен и напечен мач. ЦСКА повежда с 2:0, но допуска пълен обрат, губейки с 2:3.

На 17 септември същата година – 1988-а, вечното дерби завършва 2:2. Тогава двубоят е прекъснат за 30 минути заради повреда в електрическото осветление на Националния стадион. През първото полувреме Стоичков е изгонен заедно с левия бек на “сините” Петър Петров.

През пролетта на 1998 година Стоичков се връща в ЦСКА. Той обаче не играе на 13 май, когато “Левски” гази с 5:0 и печели Купата на България. Ицо е контузен и гледа от резервната скамейка. Камата не е на терена, но прави поредното шоу. Тръгва да се бие със “сини” фенове, които го провокират от трибуните. Стоичков едва е удържан от треньорите и резервите на ЦСКА.

Стоичков като футболист срещу “Левски”

9 март 1985, “А” група
“Левски” – ЦСКА 3:1
(дебютира в дербито, влиза в 62-ата минута като резерва на мястото на Илия Войнов)

19 юни 1985, КБ, финал
ЦСКА – “Левски” 2:1
(титуляр, играе 90 минути)

23 ноември 1986, “А” група
ЦСКА – “Левски” 1:0

13 май 1987, КБ, финал
(титуляр, играе до 88-ата минута, заменя го Александър Чавдаров)

30 май 1987, “А” група
(1 ГОЛ, титуляр, играе 90 минути)

23 август 1987, “А” група
“Левски” – ЦСКА 2:2

13 февруари 1988, КСА-осминафинал
ЦСКА – “Левски” 0:3
(титуляр, играе 90 минути, изпуска дузпа)

1 април 1989, “А” група
(титуляр, в 46-ата минута е заменен от Лъчезар Танев, който бележи двата гола за ЦСКА)