Учените са проучили възможността извънземен живот да бъде открит чрез емисиите на CFC. Резултатите са публикувани на сайта arXiv.

Една от характеристиките на космическия телескоп Webb, на която неговият предшественик, Хъбъл, не е способен, е способността да изучава планети, обикалящи около далечни звезди. А също и за откриване на живот върху тях чрез търсене и идентифициране на биосигнатури.

В хоза на новата работа учените са проучили възможността за използване на космическия телескоп Webb за търсене на промишлени замърсители в атмосферите на екзопланетите. Астрономите обърнаха специално внимание на хлорфлуорвъглеводородите (CFC). На Земята те се произвеждат в индустриален мащаб като хладилни и почистващи агенти. Известно е, че фреоните вече са създали огромна дупка в озоновия слой на Земята през 80-те години на миналия век, преди да влезе в сила международна забрана за тяхното използване.

Учените са уверени, че ако намерят следи от тези мощни парникови емисии, които се отличават с дълго време на пребиваване в атмосферата, те ще открият извънземен живот. „Почти сигурно е, че CFC ще се появят в резултат на живота на една цивилизация – интелигентен живот, способен на буйна индустриализация“, отбелязват авторите на изследването.

Превод: БЛИЦ