Многохилядни демонстрации във Франция срещу назначаването на Мишел Барние за министър-председател след призива на леви формации и младежки синдикални организации.

Според протестиращите президентът Еманюел Макрон е "откраднал" изборите, номинирайки десен премиер, при положение, че лявата коалиция "Нов народен фронт" спечели най-много депутати на предсрочния парламентарен вот преди два месеца.

Лява мобилизация във Франция срещу силовия подход на президента Макрон. Над 100 протеста бяха организирани в цялата страната, включително в столицата Париж, Бордо, Ница, Нант.

"Това е политически маскарад. Президентът Макрон налага избора си със сила", заяви Юли Ямамото, представител на НПО.

Левицата обвинява държавния глава, че не е уважил резултатите от парламентарните избори, отказвайки да номинира представител на лявата коалиция.

"Изборите бяха откраднати", категоричен е Жан-Люк Меланшон, лидер на "Непокорна Франция".

"Милиони гласоподаватели се мобилизираха, за да блокират "Национален сбор", а днес имаме премиер, който е напълно зависим от крайната десница", посочи Люси Касте, бивш кандидат за премиер от коалиция "Нов народен фронт".

На предсрочните избори левият "Нов народен фронт", предвождан от крайнолявата партия "Непокорна Франция", изненадващо стана първа сила, следвана от президентската коалиция. Едва трета остана сочената за лидер крайнодясна формация "Национален сбор".

Два месеца по-късно - на фона на фрагментиран парламент и проточили се със седмици консултации, Макрон назначи за премиер 73-годишния Мишел Барние, консерватор, бивш министър и бивш главен преговарящ на ЕС за Брекзит. Барние е представител на дясноцентристката партия "Републиканците", които останаха четвърти в Националното събрание с под 50 депутати. Избора си Макрон аргументира с недостатъчната подкрепа за другите потенциални имена.

В първото си телевизионно интервю, след като пое поста, Барние заяви, че правителството му е отворено за хора извън неговия политически лагер. Увери, че е избран заради умението си да преговаря и отрече да споделя крайнодясната идеология.

"Това няма да бъде само дясно правителство, както чувам да се говори. Аз съм републиканец хуманист и се гордея, че споделям идеите на генерал дьо Гол. Също съм и европеец. Така че ще има представители на моето политическо семейство, но също представители на досегашното мнозинство. Ако ме питате за хора от ляво, навсякъде има добри идеи и затова съм тук".

Според анализатори днешните демонстрации са стратегия на левите за поддържане на постоянно напрежение.

"Вече видяхме този подход през втория мандат на Еманюел Макрон. Те не играят по правилата на институциите, а ги използват по същия начин, както използват улицата", смята Паскал Перино, анализатор и професор в унивеситета "Сианс По".

Левите вече заявиха, че ще искат вот на недоверие. Лидерите на крайната десница Марин льо Пен и Жордан Бардела засега мълчаливо подкрепят кабинет на Барние, без да участват в него, но предупредиха, че държат ключа за оцеляването му. Без подкрепата на "Национталния сбор" и само с гласовете на центристите и "Републиканците" правителството на Мишел Барние е обречено.