Едни от най-големите оръжейни корпорации в САЩ - като Northrop Grumman, Lockheed Martin и Raytheon Technologies (RTX), отказват договори с Пентагона за разработване на усъвършенствани оръжейни системи заради опасения от загуби, отбелязва американският вестник The Wall Street Journal.

Недоволството в индустрията назрява от месеци, но ситуацията е достигнала своя връх, когато Northrop Grumman обяви допълнителни 1,2 милиарда долара разходи за новата си програма за бомбардировачи B-21 Raider. Покачването на производствените разходи се дължи на инфлацията, както и на проблеми във веригата за доставки, причинени от пандемията от коронавирус и недостига на работна ръка, обясняват от редакцията.

Компаниите се опитват да уверят инвеститорите, че няма да "преследват проекти“, които имат висок риск от преразход. Така през лятото на 2023 година Northrop Grumman отказва да участва в програмата за разработване на нови изтребители, които трябва да заменят F-22. L3Harris Technologies също е отклонила няколко договора.

Lockheed Martin и RTX, два от най-големите отбранителни концерни в САЩ, вече са понасяли загуби от договори на Пентагона с фиксирана цена, подчертава WSJ.

Пентагонът увери, че предприема стъпки за облекчаване на договорните условия, за да избегне подобни проблеми в бъдеще, заявявайки, че трябва да "вземе предвид непредвидени икономически условия“, съобщава вестникът.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук