Нов К-19 скандал с вода и кръв от Ухан
Учените, разследващи произхода на коронавируса в Китай, не са получили достъп до поисканите от тях проби
Китайски служители настояха, че суровите данни не са налични, но отказът за съдействие на екипа на Световната здравна организация (СЗО) задълбочи опасенията относно усилията на Пекин да прикрие разпространението на вируса през 2019 г.
Питър Дасак, британски зоолог от мисията на СЗО, която приключи миналата седмица, похвали китайското сътрудничество и откритост по време на посещението си в Ухан, където коронавирусът беше идентифициран за първи път.
„Получавахме достъп до критични нови данни през цялото време“, пише той вчера. Но пътуването не винаги беше гладко за ловците на вируси.
„Със сигурност имаше известно напрежение, разгорещени дебати и спорове в срещите ни с китайските колеги“, каза Доминик Дуайър, австралийски вирусолог от мисията и допълва:
„Имаше отлична работа в екип от страна на СЗО. Осъществихме срещи с 40-50 души от китайска страна, включително учени и експерти, но също така и служители от министерството на външните работи и други хора. Не винаги имаше съгласие“.
Едно от основните предизвикателства се появи, след като експертите научиха, че над 90 души са потърсили болнично лечение за подобни на Covid симптоми в централен Китай през двата месеца преди първите официални случаи да бъдат регистрирани в Ухан през декември 2019 г., уточнява "Труд".
Широко разпространено е мнението, че вирусът трябва да е циркулирал преди тези известни инфекции. Но доказателствата за по-ранното разпространение биха смутили Пекин.
Китайските власти представиха справянето с коронавируса в страната като зашеметяващ успех и настояха, че няма доказателства, че огнището е започнало на китайска земя. Вместо това те преследват стратегията „навсякъде, освен в Китай“ - стратегия, която почива на твърденията, че вирусът е внесен в замразени храни, произхожда от Европа или е създаден в американска военна лаборатория.
Така че може би е предсказуемо, че учените от СЗО са разочаровани в усилията си да търсят доказателства за болнични случаи, които биха могли да разкрият различна история. Екипът поиска да тества стари проби от отпадъчни води за следи от вируса - анализът на отпадъчните води за болести е рутинна проверка - но им е било казано, че материалът е „изхвърлен“, каза Дуайър.
Когато са поискали достъп до събраните по това време дарения на кръв - друг стандартен протокол за съдебно разследване - те отново бяха отказани.
Китай може да управлява най-всеобхватното видеонаблюдение в света, но властите заявиха, че не са успели да получат разрешение за изследване на проби, съхранявани в кръвни банки. Искането от екипа на СЗО все още е актуално.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: