Германското правителство се опасява, че скоро ще трябва да унищожи големи количества ваксини срещу коронавируса. 

Беше обявено и току-що беше потвърдено, че Германия ще дари излишъка си на бедните страни под егидата на ООН и ще дари 100 милиона дози ваксина до края на годината.

Досега Германия е дарила само 17,6 милиона дози AstraZeneka. Най-големите получатели са Виетнам с 2,6 милиона, следван от Украйна, Египет и Гана с по 1,5 милиона дози, според германското министерство на здравеопазването, съобщава вестник "Велт".

Производителите на други ваксини ясно налагат условия, които не позволяват даряването на ваксини на по-бедни страни.

Това идва от писмо на държавния секретар Томас Щефен от Министерството на здравеопазването до Европейската комисия, което беше достъпно в телевизионното списание Contrasts на обществената телевизия ARD.

В писмо от 18 октомври Щефен критикува поведението на производителите на ваксини, което засяга не само Германия: „Скоро ще се сблъскаме със ситуация, при която някои страни трябва да унищожат големи количества ваксини, от които други страни спешно се нуждаят“, каза той.

Споразуменията, постигнати от Европейската комисия с производителите на ваксини миналата година, дават на тези компании де факто вето, когато ваксините се разпространяват в трети страни.

Това означава, че производителите трябва да се съгласят с онези споразумения за дарение, които Германия например сключва с друга държава.

Някои компании очевидно са безскрупулни в правото си на вето. В писмото Щефен казва, че производителите „диктуват минимални цени“ или изискват „прекомерно обезщетение за разлики в цените“ от получателите.

Освен това е „неприемливо“, пише Щефен, че тези фармацевтични компании се опитват да забранят разпространението на ваксини чрез международни организации.

Превод: БЛИЦ