От Корпуса на морската пехота на САЩ съобщиха, че многострадалният изтребител F-35B „Лайтнинг ІІ”(с късо излитане и вертикално кацане) вече е готов да изпълнява бойни задачи. Остава да бъде произведен.
През януари 2017 г. Корпусът на морската пехота планира да изпрати своята първа новопроизведена ескадрила F-35B в Япония. Пентагонът определи тихоокеанското направление като най-вероятно за използване на новата машина. За целта до 2018 г. броят на самолетите следва да нарасне до 121 с цел „изпълнение на специални мисии или непредвидени обстоятелства” – мисиите ще са против Северна Корея, а непредвидените обстоятелства основно включват Китай.

Същевременно военни експерти говорят за не достатъчната готовност на самолета поради чести сривове от системен характер. Подробен доклад за техническите проблеми на F-35 публикува през март Майкъл Гилмър, директор по експлоатационните изпитания и оценки на Пентагона.

„Отработването на най-сложните системи на самолета е предстоящо, все още продължават сериозните сривове в програмното осигуряване” – се казва в доклада.

Според този документ, 3-та версия на програмния пакет, която била подложена на дълбока преработка, довежда до честа разсинхронизация, поради което води до изключване на радара веднъж средно на четири часа полет. Това твърди съавторът на доклада генерал Кристофър Богдан.

Специалистите от „Локхийд-Мартин” признават, че засега не могат напълно да решат проблема, но обещават периодите на разсинхронизация да бъдат намалени до веднъж на 10 часа полет. „Това не е съвършено решение, но е приемливо за пилотите на F-35” – твърдят производителите.

За целия срок на службата на самолета се очаква да бъдат изразходени около 1 трлн долара.

Превод и редакция: БЛИЦ