Трябва да има антибиотична политика. Антибиотици се пият само тогава, когато има нужда от тях, а не на сляпо да приемаме. Това заяви доц. Ангел Кунчев в ефира на bTV.

В момента сме в период на смяна - свърши грипът, ковидът също, сега минаваме на комарите, чревните инфекции, отчасти на хепатитът, предупреди още главният държавен здравен инспектор.

На въпрос какво мисли за минаването от хартиени към електронни рецепти, доц. Кунчев заяви, че според него това е вид улеснение, защото "не се изисква да носим, каквото и да е". Електронната рецепта е улеснение, но това няма общо с така наречената медицина по телефона - при лекар се ходи физически. Промяна в начина на отпускане на лекарства няма, има улеснение!

Ако трябва да обобщим, сме в малко преходен период, в който не боледуваме чак толкова. Повече ме плаши това, което се случва в Европа - по отношение на коклюш и морбили.

Единствените три държави, в които няма случаи на морбили, това са България, Исландия и Кипър. Това се дължи най-вече на навременно направените имунизации и на съвестните баби и дядовци, които сме имали, за да се случи това.

По отношение на реимунизацията - тя се прави на 12 години. А тези 66 случая, които имаме от началото на годината, са все  на деца преди тази реимунизация. Страхът от спад в реимунизациите е оправдан, но ние преодоляхме срива. Разпространението ще продължи, най-вече в организирани колективи, където има по-тесен контакт, поясни още доц. Кунчев.

По темата за коклюша, доц. Кунчев заяви:

"Коклюшът е едно заболяване, което рядко срещаме, съответно и не мислим много за него. Но трябва да го имаме предвид. Когато се установи такова заразяване - издирват се контактните лица, поставят се под медицинско наблюдение, ако се налага се изолира случая. Но когато едно заболяване влезе в училище или в детска градина, трудно може да се предотврати."

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук