Република Южна Африка отчита рекорден брой нови случаи на коронавируса. Основното огнище на новия епидемичен взрив е Йоханесбург, а причина за него е новият вариант Делта на вируса, съобщиха здравните власти, цитирани от Асошиейтед прес.

За последното денонощие са потвърдени над 26 000 нови случая, а ден по-рано те бяха 24 000, според Националния институт по заразни болести. Така най-високите стойности, достигнати при предишните вълни на заразата, са задминати, а много болници бързо запълват капацитета си. В лечебни заведения в Южна Африка в момента се лекуват над 13 800 души, а някои болници отменят планови операции, за да освободят места и медицински персонал за новите пациенти.

Официалният брой на жертвите от началото на пандемията надхвърли 63 000, макар че статистиката за нарасналата цялостна смъртност в страната говори за това, че починалите от вируса може в действителност да са над 170 000.

Отчетените в Южна Африка 2 милиона заразени от началото на пандемията представляват над 30 на сто от случаите във всички 54 страни в Африка, сочат данните на Африканския център за контрол и превенция на болестите.

Миналата седмица президентът Сирил Рамапоса обяви затягане на мерките срещу разпространението на вируса, включително по-дълъг вечерен час, забрана за продажбата на алкохол, затваряне на много училища и спиране на пътуванията от и към Гаутенг, най-голямата по население провинция в Южна Африка, която включва Йоханесбург и столицата Претория. Над 60 на сто от новите случаи са в Гаутенг, а властите се опасяват, че заразата скоро може да обхване и други градове и провинции.

След бавно начало ваксинацията набра скорост, но все още изостава доста от равнищата в развитите страни. Засега над 3,3 милиона души от 60-милионното население на Южна Африка е ваксинирано с първа доза на ваксината на "Пфайзер", както и с тази на "Джонсън и Джонсън".

Южноафриканският здравен регулатор даде разрешение вчера за произвежданата от китайската компания "Синовак" ваксина, но с условието тя да предостави окончателните данни от продължаващи клинични изпитания.

Съседните южноафрикански страни Мозамбик, Намибия, Замбия и Зимбабве също се борят с рязко увеличение на случаите на заразяване.