Тези "мозъчно-венозни синусови тромбози" накараха някои страни - включително Германия, Франция и Канада - да ограничат отново възрастта на хората, които могат да получат ваксината. Световната здравна организация и Европейската агенция по лекарствата твърдят, че ползите от ваксината надвишават всички рискове.

Учени и регулатори по безопасността на лекарствата по целия свят се опитват да разберат дали ваксината наистина причинява тези тромбози, колко голям е рискът и какво може да означава това за ваксинационните програми.

Причинява ли ваксината съсиреци?

В момента не знаем със сигурност.

Европейската агенция по лекарствата (EMA), която преглежда данните за безопасност, казва, че те "не са доказани, но са възможни".

Организацията трябва да разбере дали съобщаваните съсиреци са страничен ефект или съвпадение, което би се случило естествено. Това е невероятно трудно при работа с редки събития. Ако, от друга страна, един на всеки 10 000 души имаше сериозни кръвни съсиреци, тогава отговорът би бил очевиден.

Част от уважаваните учени са скептични, други - все по-убедени.Някои посочват изключително необичайната същност на съсиреците като знак, че може да се случва нещо. Те често се появяват едновременно с ниски нива на кръвни тромбоцити. Други казват, че няма достатъчно доказателства и съобщаваните случаи може да се сведат до COVID, който сам по себе си е свързан с необичайно съсирване.

Колко голям може да е рискът?

Остава напълно възможно рискът да е нулев, тъй като не е доказано, че ваксините причиняват мозъчни съсиреци.

Германският институт Paul Ehrlich съобщава за 31 мозъчно-венозни синусови тромбози и девет смъртни случая от 2,7 милиона души, които са били ваксинирани там. Най-новите данни от Обединеното кралство обаче отчитат много по-малко съсиреци, само пет, въпреки ваксинирането на много повече хора - 11 милиона.

Европейската агенция по лекарствата, която е оценила данни от цял ​​свят, изчислява, че рискът при хора на възраст под 60 години, които са получили ваксината "АстраЗенека" е 1 на 100 000.

Ръководителят на мониторинга на безопасността на организацията д-р Питър Арлет казва, че това е "повече, отколкото бихме очаквали да видим".

Не е сигурно обаче каква е действителната честота на фона на тези кръвни съсиреци в мозъка. Оценките варират от около два случая на милион души всяка година до почти 16 на всеки милион в нормални времена, а и самият коронавирус може да ги причинява.

Защо има разлика между Великобритания и Германия?

Може да очаквате да видите еднакъв брой кръвни съсиреци в различни страни, ако те наистина са били причинени от ваксината. И все пак Великобритания и Германия имат значително различни цифри.

Един от аргументите е, че типът на хората, които се ваксинират, е различен.

Обединеното кралство до голяма степен работи с най-старите възрастови групи, докато Германия е една от страните, които първоначално отказаха да използват ваксината при хората над 65 години поради липса на данни от клиничните изпитания. Вместо това се смята, че почти 90% от германците, получили "АстраЗенека", са под 60 години.

Като цяло страничните ефекти са по-тежки при по-младите хора, тъй като те имат по-силен имунен отговор, което е една спекулативна причина, поради която Великобритания има по-малко случаи на тромбози.

Въпреки това, кръвните съсиреци са присъщи по-често при по-младите жени и приемането на хапчета увеличава риска. Така че естествените нива на риск - независимо дали хората са ваксинирани или не - също биха могли да имат роля.

Разследването на всичко това е предизвикателство, но EMA заяви, че не е открила конкретни рискови фактори като възраст, пол или медицинска история.

Безопасна ли е ваксината "АстраЗенека"?

Нищо в медицината не е напълно безопасно и дори терапии, които са силно токсични, се използват при правилните обстоятелства.

Химиотерапевтичните лекарства имат брутални странични ефекти, но са изключително ценни и дори болкоуспокояващите без рецепта като парацетамол и ибупрофен имат сериозни странични ефекти, но те са невероятно редки.

Какво трябва да знаете за безопасността на ваксината

Истинското решение винаги е дали ползите надвишават рисковете.

Това е особено предизвикателно при пандемия. Обикновено медицината разчита на "предпазния принцип", за да докаже адекватна безопасност, преди да даде ново лекарство на голям брой хора. Но при пандемия всяко забавяне на ваксинирането на хора също ще струва животи.

Въз основа само на данните от Германия, ако ваксинирате милион души, тогава бихте очаквали 12 да имат кръвен съсирек и четирима от тях да умрат.

Но ако милион 60-годишни хванат коронавирус, тогава около 20 000 ще умрат от COVID-19. Ако милион 40-годишни хванат коронавирус, тогава около 1000 ще умрат. Това биха били няколкостотин души за 30 години.

Ползите от ваксинацията очевидно се увеличават с възрастта и страни като Германия и Канада позволяват ваксината "АстраЗенека" да се използва в по-възрастни възрастови групи. Тези решения също ще се ръководят от това кои алтернативни ваксини имат е на разположение и кой все още трябва да бъде имунизиран.

Светът внимателно проучва данните, но яснотата все пак ще отнеме време.