2 милиона лева, предназначени за инвитро процедури, ще бъдат пренасочени от правителството за финансиране на земеделци.

Това е станало с Постановление 407 на Министерския съвет, прието в края на ноември. За орязването на парите, даващи шанс на стотици семейства с репродуктивни проблеми, алармираха от фондация "Искам бебе".

Ето какво пишат от фондацията:

"На 22 ноември 2024 г. Министерският съвет прие Постановление №407, с което намалява бюджета за асистирана репродукция с 2 милиона лева.

Това решение:

  • Застрашава надеждите на стотици семейства, мечтаещи за дете.
  • Ограничава достъпа до инвитро процедури.
  • Поставя под въпрос ангажимента на държавата към справянето с демографската криза – едно от най-големите предизвикателства за България.

Фондация „Искам бебе“ алармира повече от 10 години, че държавата трябва да поеме финансирането на инвитро процедурите с донорски генетичен материал. Въпреки непрестанните усилия и десетилетие работа в подкрепа на семействата с репродуктивни проблеми, българската държава продължава да се отдръпва от своите отговорности, вместо да предлага решения.

Последното решение за намаляване на бюджета за асистирана репродукция с 2 милиона лева, заложено в Постановление №407 на Министерски съвет от 22 ноември 2024 г., е пореден удар за най-уязвимите семейства в България. Това решение не само задълбочава финансовата тежест върху двойките, мечтаещи за дете, но и унищожава надеждите на стотици семейства за нов живот.

Парите за български деца се събират чрез благотворителност, докато държавата отнема средства от бюджета за инвитро!

Фондация „Искам бебе“ е принудена да организира концерти, базари и благотворителни кампании, за да събира средства за инвитро процедури с донорски материал. Това е скандално и недопустимо – раждането на български деца не трябва да зависи от добротата на дарителите, докато държавата избира да отнема вече одобрени средства от бюджета за асистирана репродукция!

През 2023 г. в България са извършени 1787 донорски процедури – ръст от 42% спрямо 2020 г. – но тези процедури, жизненоважни за стотици семейства, остават изцяло за сметка на пациентите. Цената на една процедура с донорски материал варира между 8000 и 10 000 лева – сума, която е непосилна за огромна част от нуждаещите се семейства.

Какво означава това намаление?

Намалението на бюджета с 2 милиона лева ще доведе до:

  • Поне 333 по-малко финансирани процедури.
  • 333 семейства, които няма да получат шанс за дете.
  • Увеличаване на финансовия натиск върху семействата, които се борят за своето бъдеще.

Делът на донорските процедури през 2023 г. представлява 12.3% от всички извършени процедури. Това ясно подчертава тяхното значение за решаването на демографската криза в България. И въпреки това, държавата продължава да отказва финансиране за тези процедури и намалява бюджета за асистирана репродукция.

Необходимите решения, които държавата продължава да игнорира

Вместо да намалява бюджета за асистирана репродукция, държавата можеше:

  • Да включи процедурите с донорски генетичен материал в обхвата на финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР).
  • Да подкрепи семействата с репродуктивни проблеми, като осигури достъп до необходимото лечение.
  • Донорските процедури са единствената надежда за стотици семейства, които не могат да използват собствени репродуктивни клетки. Включването им в държавното финансиране ще даде шанс на повече български семейства да сбъднат мечтата си за дете.

Фондация „Искам бебе“ настоява:

  • Незабавно възстановяване на пълния размер на бюджета за асистирана репродукция.
  • Включване на процедурите с донорски материал в обхвата на държавното финансиране.
  • Признаване на асистираната репродукция като приоритетен национален ангажимент.

В момент, когато демографската криза е най-голямото предизвикателство пред България, финансирането на асистираната репродукция не е разход – това е инвестиция в бъдещето на страната ни.

По-рано Делян Пеевски обяви, че ДПС-Ново начало се обявява категорично против решението на Министерски съвет да намали парите за инвитро процедури с около 2 млн. лева, които да бъдат прехвърлени на Министерството на земеделието в полза на земеделските производители чрез Постановление №407 на МС